Evropa si oddechla. Po osmi letech konfrontací a sporů, které kvůli nedodržování demokratických pravidel a ohrožení nezávislosti právního státu v přerostly v zablokování bilionu korun z unijních prostředků, se Polsko vrací mezi klíčové země Evropské unie. Země, s nimiž, jak doufají Francie či Německo, bude možná spolupráce na dalším rozvoji.

„Ano, vracíme se z daleké cesty do nikam. Vracíme se mezi nejdůležitější země Evropské unie, jako její pátý největší stát,“ řekl Deníku exministr zahraničí Radoslaw Sikorski, jedna z klíčových postav Občanské koalice. Ta se pod vedením bývalého evropského „prezidenta“ Donalda Tuska stala v čele opozice faktickým vítězem nedělních parlamentních voleb. Voleb, po nichž vládu nebude sestavovat vítězné Právo a spravedlnost (PiS), které vládlo Polsku posledních osm let, ale opoziční trojkoalice v čele s Tuskem.

Předseda PiS Jarosław Kaczyński u volební urny.
V Polsku sečteno. První je Právo a spravedlnost, většinu má ale opozice

V úterý ráno, kdy byly konečně spočítány hlasy ze všech polských volebních obvodů, byl verdikt jasný. Právo a spravedlnost ztratilo většinu v Sejmu a nebude mít s kým sestavit vládu. Naopak opoziční blok Občanské koalice, Třetí cesty a Levice získal pohodlnou většinu 248 míst ze 460 poslanců v Sejmu. Je to o osmnáct míst více, než je třeba k nadpoloviční většině.

Naopak PiS se 194 křesly je od většiny velmi daleko. Tak daleko, že by mu nepomohlo ani přetažení některých poslanců dosavadní opozice na svoji stranu. PiS nepomůže ani teoreticky osmnáct poslanců extrémně pravicové Konfederace. I s nimi má daleko od většiny.

Velmi jasné rozdání karet, kdy všechny tři opoziční strany odmítají s PiS byť jen jednat o vytvoření vlády, vytváří tlak na prezidenta Andrzeje Dudu, aby nic nezdržoval. A vytvořením vlády pověřil rovnou Donalda Tuska, a nikoli šéfa vítězného PiS Jaroslawa Kaczynského. Není však pravděpodobné, že Duda, která vzešel z Kaczynského strany, výzvu vůdců dosavadní opozice vyslyší.

Vít DostálVít DostálZdroj: AMO„První pokus dá prezident vítězi voleb, což říkal už dopředu. Nemyslím si ale, že Duda příliš zkomplikuje vytvoření vlády,“ říká v rozhovoru pro Deník výkonný ředitel Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál. „Ve druhém pokusu navíc záleží na vůli Sejmu, na tom, kdo má v Sejmu většinu. A tam se už té současné demokratické opozici podaří vládu sestavit,“ doplňuje.

Polský politik a předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński
Kaczyński vyhrál polské volby, ale je sám. Tusk má spojence jisté a míří k vládě

Podle něj bude důležitější, jak bude vypadat samo vládnutí, kde budou muset Duda a vládní koalice spoluvládnout. A to proto, že vládní strany nemají tří pětinovou většinu poslanců Sejmu nutnou k přehlasování prezidentského veta. „Budou se muset s prezidentem domluvit,“ uvádí Dostál.

„V minulosti se už ale takové situace podařilo Polsku zvládnout,“ dodává.

Bilion z Bruselu 

Jednu z klíčových změn přinese nová vláda v evropské politice. „Evropská politika Polska se v mnohém změní,“ připouští Dostál. Varšava bude podle něj konstruktivnějším partnerem vůči evropským institucím. Mnohem lépe se bude s Varšavou jednat hlavním evropským velmocem, tedy Berlínu i Paříži. Důležitou roli v tom může sehrát právě Donald Tusk, který byl pět let předsedou Evropské rady a téměř osm let polským premiérem. „Jako zkušený evropský politik bude Tusk moci udávat tón a bude důležitým evropským hráčem,“ uvádí Dostál.

Polsko nutně potřebuje odblokování Národního plánu obnovy, z něhož může Evropská unie poskytnout na rozjezd polské ekonomiky v přepočtu bilion korun.

Radosław Sikorski, bývalý šéf polské diplomacie, dnes europoslanec Občanské platformy.
Polsko se vrací mezi nejdůležitější země EU, říká europoslanec Sikorski

„K tomu ale bude třeba změnit zákony, které se týkají fungování soudnictví. A už tady bude nutné najít nějakou dohodu mezi prezidentem a vládou,“ varuje Dostál. Bylo to podle něj jednoz hlavních témat voleb a proto bude snaha vlády v čele s Tuskem dosáhnout tohoto kroku obrovská. Podobně obrovská, jak nepředstavitelně vysoká je tato částka z peněz EU na pomoc polské ekonomice.

Důležitou roli bude hrát nová polská vláda i v debatě o reformě hlasování v Unii, které se jeví jako podmínka jejího rozšíření. Zatímco dosavadní kabinet Práva a spravedlnosti hájil tvrdě zachování práva veta, nová vláda může být vstřícnější. Byť opět může narazit na odpor Dudy, přes který se v příštích dvou letech nedostane. Méně vstřícnosti se očekává v otázce migrace, kde se ani nová vláda nebude chtít zavázat k nucenému přebírání migrantů odjinud.

Na celý rozhovor s Vítem Dostálem se podívejte ve videopodcastu Evropa pro Čechy, nebo si ho poslechněte ve stejnojmenném podcastu:

Zdroj: Deník/Luboš Palata