„Tento projekt bude bránou čistšímu, udržitelnému a zelenému světu bez spalovacích motorů,“ uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, když před několika dny přímo na ostrově oznamoval začátek projektu, který má ostrov proměnit v ekologický model budoucnosti.

Na ostrově o velikosti necelých sto kilometrů čtverečních, kousek západně od Kosu, žije nastálo asi 1350 obyvatel a ročně ho dosud navštívilo asi 75 tisíc turistů.

Je tu v současnosti asi 1500 aut, která mají být všechna nahrazena elektromobily.

O jejich dodávku, stejně jako o dostatek dobíjecích stanic, ale i obnovitelné zdroje energie v podobě slunečních a větrných elektráren se má na základě dohody s řeckou vládou postarat německý koncern VW. „Astypalaia bude laboratoří budoucnosti Evropy bez uhlí. Budeme tu v reálném čase studovat, jak motivovat občany k přechodu od klasických aut k elektromobilům a jaké pobídky pomáhají k přechodu na udržitelný životní styl,“ uvádí šéf představenstva WV Herbert Diess.

Na základě dohody, kterou uzavřela s VW athénská vláda před rokem, bylo na ostrově už postaveno dvanáct dobíjecích stanic. Volkswagen dodal první elektromobily pro policii a místní jednotku pobřežní stráže. Obyvatelům budou na koupi nových elektromobilů poskytnuty štědré dotace.

Sdílená e-auta

Místo pěti mazutových generátorů bude elektřina vyráběna v solárních a větrných elektrárnách. Místo autobusů a aut z půjčoven mají dopravu na ostrově pro turisty i obyvatele zajišťovat sdílené elektromobily.

Nejen pro VW, ale i pro Řecko jde o klíčový projekt. Do roku 2030 chtějí Řekové dvě třetiny energie vyrábětz obnovitelných zdrojů.