„Podle aktuálního stavu vyšetřování jeden podezřelý zranil celkem čtyři lidi zřejmě sečnou či bodnou zbraní,“ oznámila policie. Média v této souvislosti zmiňují dlouhý nůž, případně mačetu. „Jeden z mužů se stále nachází v ohrožení života,“ upřesnila policie. V úterý večer úřady sdělily, že tři zranění bojují o život, později se ale stav dvou z nich zlepšil.

Ve fitness centru v západoněmeckém Duisburgu zranil útočník několik lidí
Útočník v německém Duisburgu zranil čtyři lidi. Tři z nich bojují o život

Policie po útoku uváděla, že situace je značně nepřehledná, neboť přímí svědci činu byli zraněni a že výpovědi ostatních se lišily. Zraněné muže kriminalisté dosud nevyslechli, na základě výpovědí dalších svědků ale sestavili předběžnou podobu útočníka.

„Možný pachatel byl popsán jako asi 30letý muž jižanského vzhledu. Byl vysoký asi 180 centimetrů, normální postavy s dlouhým černým plnovousem,“ uvedla policie. Dodala, že po útočníkovi nadále intenzivně pátrá.

Ve špatný čas na špatném místě 

Motiv zůstává nejasný. Deník Bild v úterý napsal, že policisté čin považují za útok v afektu. To ale policie následně odmítla. Podobně se vyjádřil ministr vnitra německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul. „Nyní nepředpokládáme, že se jednalo o útok v afektu,“ řekl.

Policie vyšetřuje brutální útok v Hamburku. Ilustrační snímek
V Německu zvažují zpřísnění zákona o zbraních. Debatu rozvířil masakr v Hamburku

Toto prohlášení podporuje informaci magazínu Der Spiegel, podle kterého měl útočník předem vybranou oběť a ostatní tři zranění muži byli jen ve špatný čas na špatném místě.

Kvůli vyšetřování úřady zřídily zvláštní internetovou stránku, na kterou mohou lidé i anonymně nahrávat videa a fotky, případně poskytnout písemné výpovědi.