Británie opustila EU letos na konci ledna. Do čtvrteční půlnoci je ale ještě v přechodném období, kdy musí dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu ale již nemá vliv. Na Štědrý den se Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů po 1. lednu 2021.

Dohodu, která má 1240 stran hlavního textu a dalších 800 stran příloh, v Bruselu podepsali zástupci dvou unijních institucí - Evropské komise a Evropské rady. Evropský parlament zatím dohodu neschválil, hlasovat o ní bude až po Novém roce. Ujednání tak budou od 1. ledna platit jen provizorně. Tuto možnost už v pondělí schválili zástupci sedmadvaceti členských zemí EU.

Británie se po brexitu Británie stává pro občany z EU cizinou, tvrdší a vzdálenější a nepříznivější než třeba Island.
PŘEHLEDNĚ: Co znamená brexit pro Čechy? Od ledna dojde k mnoha změnám

Dokumenty, které von der Leyenová a Michel dnes podepsali, následně zamířily na palubě letadla britského Královského letectva do Londýna. Tam pod ně svůj podpis připojí i britský premiér Boris Johnson.

O dohodě, která mimo jiné umožní obchodovat mezi Británií a EU bez plošných cel, dnes dopoledne začali debatovat poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu.

Starmer: Dohoda je slabá a nedokonalá

Premiér Johnson v projevu k nim dohodu označil za jednu "z největších dohod o volném obchodě na světě". Vyzdvihl také krátkou dobu, za jakou byla jeho vláda schopna podmínky budoucích vztahů s EU vyjednat. "Uzavřít dohodu s Uruguayí Evropské unii trvalo téměř osm let, s Kanadou pět let, s Japonskem šest," uvedl. Británii podle něj čeká "skvělý nový vztah" s evropskými sousedy "založený na volném obchodu a přátelské spolupráci".

Opoziční předák Keir Starmer dohodu vyjednanou Johnsonem označil za slabou a nedokonalou. "Máme ale do konce přechodného období jen jeden den a je to jediná dohoda, kterou máme," řekl. Potvrdil také, že jeho labouristé dohodu svými hlasy podpoří.

Brexit. Ilustrační snímek
Podepsáno. Česko formálně stvrdilo dohodu mezi EU a Británií

Ke kritikům dohody se v parlamentu přidala také bývalá konzervativní premiérka Theresa Mayová. Za chybu označila mimo jiné ujednání v oblasti služeb, lítost vyjádřila i nad tím, že Británie nebude mít od pátku přístup do schengenského informačního systému. V reakci na Starmerova slova Mayová podotkla, že měl na začátku roku 2019, kdy byla Mayová premiérkou, šanci hlasovat pro lepší dohodu, než je tak současná, hlasoval ale proti ní. Brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové poslanci odmítli třikrát.