Jsou české volby obratem k snižování vlivu populistických politiků v Evropě?
Já si myslím, že české volby jsou pokračováním trendu ve snižování vlivu populistů v celosvětovém měřítku. Mnoho radikálně pravicových nebo extrémně populistických politiků prohrálo v poslední době volby, jako například Donald Trump v USA. A tento trend bylo možné vidět i v německých volbách, kde oslabila AfD, nyní v Itálii a mohl bych pokračovat. Donedávna se zdálo, že jsou populisté na vítězné vlně, teď to vypadá opačně. Prohra Andreje Babiše jde v tomto trendu: protiofenzivy demokracie vůči populismu.

Polský hnědouhelný důl a elektrárna Turów.
Chování Polska ohrožuje Česko. Babiš přesto na summitu EU mlčel

Péter Krekó, ředitel, Political Capital Institute, Maďarsko, docent na univerzitě ELTE v BudapeštiPéter Krekó, ředitel, Political Capital Institute, Maďarsko, docent na univerzitě ELTE v BudapeštiZdroj: Se svolením Forum 2000

Babiš si na závěr své předvolební kampaně pozval Viktora Orbána. Nepomohlo to. Jaký signál to dává?
Orbán je ve stále větší izolaci. Ztratil svého spojence v USA, v Tel Avivu, také CDU/CSU už ho nebudou moci podpořit, a teď prohrál jeho velký přítel, který za ním přijel do Budapešti, a on ho přijel podpořit do Prahy a Ústí nad Labem. Orbánův Fidesz tím ztrácí půdu pod nohama.

Ukázal covid, že populisté v čele státu nejsou prostě schopni zvládat krize?
Ano, populisté měli v covidové krizi velmi špatné výsledky. Zcela určitě byl jedním z důvodů, proč prohrál volby Trump. A zřejmě i Babiš. Česko a Maďarsko jsou ostatně na předních místech v nelichotivých žebříčcích úmrtnosti.

Maďarsko je dodnes nejhorší v celém EU. Má to vliv na Orbánovu popularitu?
Orbán si na rozdíl od Babiše popularitu udržel a je přibližně stejná jako před covidem. Ale uvidíme při maďarských volbách, které jsou už v dubnu.

Eurokomisařka Mariya Gabrielová navštívila Brno. Konkrétně zavítala do kreativního hubu KUMST a vědeckého výzkumného centra Ceitec.
Eurokomisařka Gabrielová: Na vědu teď dáváme nejvíce peněz v historii Unie

Váš „pan Evropa“
Luboš Palata (*1967)

Specialista na Evropskou unii a střední Evropu. Od roku 1991 pracuje jako novinář v největších českých denících, několik let byl stálým zahraničním zpravodajem a také zástupcem šéfredaktora slovenského deníku Pravda.

Nositel několika českých i zahraničních novinářských cen včetně Ceny Ferdinanda Peroutky.

Je to dáno i tím, že Orbán vybudoval v Maďarsku silný autokratický režim?
Babiš nikdy neměl v rukou tak absolutní moc, jako měl Orbán s dvoutřetinovou většinou v parlamentu a s možností zcela změnit ústavu země. Proto i když Orbán prohraje v dubnu volby, za dvanáct let vytvořil tak silný mocenský systém a režim, který nepůjde jen tak změnit. Mnohé nepůjde zlikvidovat bez ústavní většiny.

Orbán a jeho strana mají stále podporu až 47 procent obyvatel, stejně jako sjednocená opozice. Co jsou další základy této popularity?
Tím hlavním je hospodářský úspěch, od roku 2012 máme hospodářský růst. Loni byl samozřejmě pokles, ale teď dochází k rychlému oživení. Orbán je také pro mnoho lidí přitažlivý jako lídr, stejně jako jeho obraz Maďarska jako modelu pro EU a svět, jako vůdčího státu. „Nebudeme napodobovat Západ, Západ bude napodobovat nás“ – to je Orbánova odpověď na historickou frustraci Maďarů. A poslední odpovědí je to, že si Orbán podřídil celý státní systém. Je například takřka nemožné někoho z vládního okruhu dostat do vězení za korupci.

Maďaři nevědí o korupci na nejvyšších místech, nebo jim je to jedno?
V médiích se takové zprávy objevují, ale nemají žádné právní a politické důsledky. A samozřejmě část Maďarů to ignoruje.

Hana Hamtáková v Evropském parlamentu
Paní Hana Hamtáková. Česka z vesnice rozhoduje o osudu Evropské unie

Vy jste řekl, že základ Orbánovy popularity je ekonomický úspěch. Ale Maďarsko je nejchudší zemí i ve Visegrádu. To Maďaři nevědí?
Ne, nevědí. Maďaři si myslí, že jsou ekonomicky nejlepší. Stát má obrovskou dezinformační mašinérii, která to tvrdí. Která opakuje Orbánova tvrzení, že Maďarsko je nejen ekonomicky nejlepší ve Visegrádu, ale i to, že to děláme mnohem lépe než Západ. Je to podobné komunistické propagandě a důvodem je absolutní dominance Fideszu v médiích.

Zdroj: DeníkCo vás zajímá na Evropské unii?
Stojíme o vaše názory, příběhy, příklady od vás, z vašeho nejbližšího okolí. Co dobrého vám přineslo členství Česka v EU? Čím vás Unie zklamala a čím vás štve? Kam u vás ve vesnici, městě či okrese šly peníze z evropských fondů a měly jít zrovna tam? Jsou vám k něčemu otevřené hranice uvnitř Unie? Co vám přináší možnost pracovat a žít kdekoli v Evropské unii? Měli by mít mladí Češi nadále možnost studovat na vysokých školách v celé Evropské unii? Jak vám pomohlo, že Unie nařídila snížit ceny hovorů do zemí EU? Je dobře, že Unie zakáže příbory a brčka z plastu? Mělo by Česko přestat těžit uhlí, jak to požaduje Brusel? Pište na adresu či e-mail: Evropa pro Čechy Deník, VLM, U Trezorky 921/2 158 00 Praha-Jinonice e-mail: lubos.palata@denik.cz