Přímou podporu už dali najevo Česku například ministři zahraničí Slovenska, Rakouska či Bulharska. Naopak Moskva dnes zopakovala, že nesouhlasí se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu na Moravě, a vyhoštění ruských diplomatů z ČR má za nepřátelský akt. Zatímco pro vyhoštěných 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě dnes odletěl z Prahy český armádní speciál, ruský vládní stroj přiletěl pro vyhoštěné Rusy do Prahy.

Země EU se podle Borrella nechystají podpořit český postup koordinovaně, Praha o to ani nepožádala. "Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českou republikou," prohlásil Borrell. Koordinované vypovídání diplomatů, které následovalo například po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými zpravodajci v Británii, ale momentálně není na pořadu dne. "Může se to ale změnit," dodal Borrell.

Ruský vládní speciál v Ruzyni
Vyhoštění diplomaté odletěli do Ruska. Na cestě do Moskvy je i vládní speciál

Hamáček přitom ČTK sdělil, že na jednání ministrů zahraničí EU požádal o projevení solidarity prostřednictvím evropského či národního prohlášení. Jednotliví ministři Česku podporu projevili.

"Informace, které přicházejí z České republiky v souvislosti s explozí v bezprostřední blízkosti slovenských hranic, jsou bezprecedentní," uvedl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Bratislava je podle něj znepokojena tím, že jsou čeští občané vystaveni "aktivitám, které mají zásadní dopad na jejich bezpečnost". Slovensko podle Korčoka připravuje rozhodnou reakci a bezpečnostní rada státu v úterý projedná okolnosti, které o víkendu vyústily v oznámení Česka o vyhoštění pracovníků ruského velvyslanectví.

Nepřijatelné chování 

Také šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg podle agentury APA uvedl, že je třeba "vyslat jasný signál solidarity s Českem". Bulharská ministryně Ekaterina Zacharievová nabídla Česku pomoc tamních bezpečnostních složek při vyšetřování případu. "Narušení (české) svrchovanosti Ruskem je naprosto nepřijatelné," uvedla na twitteru ministryně.

Právě do Bulharska měla patrně zamířit část munice z vrbětického skladu a ruští zpravodajci se podle médií zřejmě snažili o to, aby jedna ze dvou explozí nastala až v Bulharsku.

Tomáš Lebeda, vedoucí katedry politologie a evropských studií na FF UP v Olomouci
Selhání Hamáčka, Zeman opět neplní povinnosti, říká politolog Lebeda k Vrběticím

Podle Berlína česká zjištění o okolnostech výbuchu muničního skladu vyvolávají obavy, prozatím ale Berlín o možné odpovědi na obvinění Ruska hovořit nechce, řekla dnes na dotaz ČTK vládní mluvčí Ulrike Demmerová. "Sdílíme zájem českých partnerů a přátel, aby byly okolnosti exploze muničního skladbu v roce 2014 se dvěma mrtvými zcela vysvětleny," řekla mluvčí.

Na dotaz ČTK, zda by Německo v reakci na ruskou agresivitu mohlo přehodnotit projekt takřka dokončeného rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, odpověděla, že rozhodnutí nechce předjímat.

Moskva: Vyhoštění je nepřátelským aktem 

Moskva se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích kategoricky nesouhlasí a vyhoštění ruských diplomatů z ČR vnímá jako nepřátelský akt. "S takovými závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské," citovala dnes agentura TASS kremelského mluvčího Dmitrije Peskova.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes navíc obvinila české úřady z "neúcty k vlastním občanům", protože exploze ve Vrběticích podle ní byla "skutečně tragický případ, který vyžadoval vyšetřování". Kromě toho dodala, že za vším stojí Spojené státy, které opět předvedly "starý scénář".

Slova místopředsedy české vlády Jana Hamáčka, že Praha nemá v úmyslu sdělit Moskvě podrobnosti vyšetřování, jsou podle Zacharovové důkazem, že "celá tato historka je smyšlený, špinavý, nechutný fejk (dezinformace, pozn. ČTK)".