"Není možné mít na jedné straně diplomatická jednání a současně hromadění vojáků," uvedl předseda Evropské rady Charles Michel. Rusku vzkázal, aby mělo odvahu se rozhodnout pro diplomacii a jednání.

Podle šéfky EK musí Moskva dát jasně najevo, jakou cestou se chce vydat. Z Ruska podle ní přišly signály, které si protiřečí. V úterý Rusko oznámilo, že část vojsk umístěných v příhraničí s Ukrajinou a v Bělorusku se vrací do domovských posádek, tentýž den ale ruský parlament vyzval k uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny. 

Joe Biden v pracovně venkovského sídla prezidentů USA v Camp Davidu na snímku, který 12. února 2022 umístil Bílý dům na Twitter
Ruský útok na Ukrajinu je stále jednou z reálných možností, řekl Biden

"Spolupráce mezi námi a Ruskem je stále možná," uvedla von der Leyenová. Evropská komise pracuje s mezinárodními partnery na sankcích, které by v případě útoku Ruska na Ukrajinu státy zavedly. V případě invaze bude podle von der Leyenové odezva "silná a rychlá" s rozsáhlým dopadem na ruskou ekonomiku.

Jednotné státy EU 

Šéf unijní diplomacie Borrell uvedl, že členské státy jsou v postoji vůči Rusku jednotné. Aktivity jednotlivých členských zemích, například Francie a Německa, byly podle něj v souladu s unijní politikou a transparentní. Moskvu kritizoval, že v současné krizi Evropské unii přehlíží a snaží se ji rozdělit.

"Podle Moskvy o bezpečnosti v Evropě rozhoduje Washington," uvedl Borrell. V jednáních je podle něj nicméně nutné brát v potaz také bezpečnostní obavy Ruska. Cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je podle Borrella být ve středu globálního politického dění a obnovit ruskou sféru vlivu.

Podle špiček Evropské unie je situace na Ukrajině lepší než v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Země je podle von der Leyenové v současnosti svobodnější, demokratičtější a silnější. "A to je přesně důvod, proč jí Kreml znovu hrozí," uvedla šéfka Evropské komise.

Cvičení běloruské a ruské armády v Bělorusku
VIDEO: Rusko ukázalo záběry ze stahování tanků z anektovaného Krymu

Zdroj: Deník

Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) doufá, že současná krize ve vztazích s Ruskem povede k akčnější a přesvědčivější zahraniční politice EU. „Ten systém (zahraniční politiky), který si vyžaduje jednomyslnost, je velmi málo flexibilní,“ řekl ČTK Niedermayer. "Je třeba si uvědomit, že Rusko s evropskými státy válku už dávno vede, jen používá jiné než tradiční metody," uvedla pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, podle které Moskva "jasně vítězí" hlavně v informační válce.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (za ANO) uvedla, že Evropská unie je připravena Ukrajině dále pomáhat. "Stále věřím v diplomatické řešení," řekla Charanzová. Na to, že napětí s Ruskem poškozuje ukrajinské hospodářství, poukázala europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). "Naší snahou kromě diplomatického řešení konfliktu musí být i zajištění ekonomické pomoci Ukrajiny," uvedla.

Ukrajinu chce EU podpořit novou půjčkou v hodnotě 1,2 miliardy eur (zhruba 30 miliard korun), o které budou dnes hlasovat evropští poslanci. Michel také řekl, že zemi by měla ekonomicky pomoci konference mezinárodních dárců.