Chorvatský deník

Velké předsezonní zpravodajství včetně cest po Chorvatsku našich reportérů Přemysla Spěváka a Petra Vaňouse. Všechny díly Chorvatského deníku najdete postupně na webu chorvatsky.denik.cz:

SOUTĚŽ: Nezapomeňte fotit a vyhrát s Chorvatským deníkem

Počátkem června jsme vyhlásili velkou fotografickou letní soutěž o každotýdenní peněžní výhry a k tomu tři paddleboardy. Sledujte pravidelně chorvatsky.denik.cz.

Pět Chorvatů u jednoho stolu se kouká na finálový zápas fotbalové Ligy mistrů. Když na hřiště nastupuje místní žijící legenda Luka Modrić, v restauraci u pláže Sveti Ivan v istrijské Pule zavládne nadšení. Fanouškům nevadí ani černobílý obraz zjevně porouchané televize. Radují se z vítězství Realu Madrid. Chorvatská ikona Modrić zvedá nad hlavu trofej. „Budeme se tady dívat i na zápasy národního týmu na fotbalovém mistrovství v Německu. Restauratér slíbil, že pořídí novou televizi,” směje se fanoušek Petar.

Toto místo stvořilo fotbalovou hvězdu Luku Modriće. Nechybělo však mnoho a Zadar mohly z mapy vymazat spojenecké nálety:

Chorvatsko v následujících dnech ožije fotbalem. Ani čeští turisté a příznivci tohoto sportu se nemusejí obávat, že nebudou mít kde sledovat jednotlivé zápasy. „Šampionát poběží na velkoplošných obrazovkách ve všech restauracích a hospodách, stejně tak v saloncích hotelů. Kde bude potřeba, sledování pro naše klienty zajistí delegát,“ řekla reportérům Deníku Lenka Laus z cestovní kanceláře Travel Family, která v Chorvatsku tráví celé léto.

Podle ní bude možné sledovat Euro v Chorvatsku skutečně všude, třeba i v kavárničkách malých městeček jako je Gradac. Aby ne. Fotbal je v zemi sport číslo jedna. „Když to srovnám s Českem, tak tady je fotbal náboženství,“ nastínil už dřív Deníku fotbalista chorvatsko-bosenského původu Stefan Simič, někdejší člen širšího kádru české reprezentace.

close Zápas ME ve fotbale mezi Českou republikou a Chorvatskem. info Zdroj: Deník/Divíšek Martin zoom_in Zápas ME ve fotbale mezi Českou republikou a Chorvatskem.

Čechům to přejeme, ale budou až za námi

Reportérům Deníku to potvrzují i fanoušci v Pule. „Turnaj vyhrajeme, přejeme i úspěch Česku, ale Češi budou až za námi,” předpověděl Chorvat Petar.

Vysílací práva na Euro má u nás Česká televize. V pokoji v Chorvatsku však přes satelit Češi fotbalový přenos s českým komentářem nenaladí. Ze zahraničí není možné jen tak sledovat ani internetové vysílání ČT Sport, možností je využití VPN. „České stanice nejdou naladit kvůli jiné frekvenci. Ale kdo by seděl o dovolené v pokoji? Lepší atmosféra bude v hospůdkách," poznamenala Laus.

Chorvatská města bojují s přebytkem turistů. Některá omezí možnosti pronájmu:

Fotbalové Česko a Chorvatsko se v úvodní fázi turnaje nestřetnou, jsou totiž v různých skupinách. Oba národy tak mohou na Jadranu sledovat jednotlivé zápasy svých mužstev bez vzájemné řevnivosti. Na začátku léta u moře fotbalu unikne málokdo. „Pokud chorvatská reprezentace bude úspěšně postupovat, ve městech je běžné, že velké zápasy sledují lidé společně na velkoplošných obrazovkách na náměstích. Zažila jsem to na Korčuli, ve Splitu nebo Trogiru,“ zmínila Laus.

Chorvaté se na zaplněná náměstí po celé zemi chystají už nyní. Nejen v hlavním městě Záhřebu. Třeba ve Splitu vznikne fanzóna u moře v legendárním parku Zvončac. Podle serveru danas.hr je zájem nebývalý. „Očekáváme plná náměstí po dobu chorvatských zápasů, to znamená v Záhřebu kolem desetitisíce lidí, ve Splitu kolem 5 tisíc,“ uvedl Tomislav Mileis z národní fanouškovské základny, místní unikátní instituce.

Chorvaté? Žádní výtržníci

Čeští turisté se podle Laus nemusejí obávat nepřístojností v ulicích. „Jako fanoušci jsou Chorvaté hlasití a bouřliví, když dají gól i po desáté večer, je to hodně slyšet. Ale jinak jsou slušní, žádní výtržníci,“ dodala Laus. Kostkovaný reprezentační dres Luky Modriće s desítkou na zádech čeští turisté často spatří v krámech se suvenýry a ulicích po celém Chorvatsku, nejvíc v jeho rodném Zadaru.

Nejvěrnější chorvatští fanoušci se pak chystají rozpoutat peklo přímo v Německu. Připravují netradiční choreo už pro Berlín, kde jejich tým odehraje první zápas. Město ovládne červeno-bílá barva. „Dej nám pánbůh zlato,“ přeje si fanoušek Luka Kovač, který zase jede na zápas mezi Chorvatskem a Itálií v německém Lipsku.

Přečtěte si rozhovor s chorvatskou velvyslankyní Ljiljanou Pancirovovou:

Chorvaty čekají třaskavé středomořské souboje. Ve skupině se utkají se Španělskem, Itálií a Albánií. Úspěchu podřizují vše, poprvé v historii se chorvatský národní tým vydá do Vatikánu, kde bude mít soukromou audienci u papeže Františka. To bylo jejich přáním už dlouho, Chorvati jsou totiž většinově katolíci. „Jsme velmi nadšení, já osobně, i celý národní tým. Je to zvláštní zážitek pro všechny, zvláště pak my věřící v tom najdeme velkou inspiraci pro Euro,“ uvedl mluvčí Chorvatského fotbalového svazu Tomislav Pacak.

I kdyby na vítězství na Euru nedošlo, Chorvaté se už turnaje nemohou dočkat. „Náš fotbal dělá lidi šťastnými,“ uzavřel fanoušek Kovač.

Euro 2024. Program zápasů

ČESKO

• Portugalsko - Česko, úterý 18. června, 21:00, Lipsko
• Gruzie - Česko, sobota 22. června, 15:00, Hamburk
• Česko - Turecko, středa 26. června, 21:00, Hamburk

CHORVATSKO

• Španělsko - Chorvatsko, sobota 15. června, 18:00, Berlín
• Chorvatsko - Albánie, středa 19. června, 15:00, Hamburk
• Chorvatsko - Itálie, pondělí 24. června, 21:00, Lipsko

FINÁLE

• neděle 14. července, 21:00, Berlín