Jezdím do sběrného dvora a pokaždé tu narazím zvláště v oddělení spotřebičů a elektroniky na věci, s nimiž by jejich majitel zamířil před časem do opravny a ne na „smeťák“.

Proti trendu neopravitelných výrobků, jejichž životnost není o moc vyšší než povinná záruční lhůta 24 měsíců, vytáhl v minulých dnech Evropský parlament. A to proto, že není ekologické kupovat si stále nové věci, ale ty staré, jež by ještě mohly dobře sloužit, opravovat.

„Nastal čas využít cílů Zelené dohody pro Evropu jakožto základu jednotného trhu, který podporuje designové výrobky a trvale kvalitní služby,“ uvedl europoslanec David Cormand, který za frakci Zelených prosadil příslušnou rezoluci. Přeloženo do srozumitelného jazyka, Evropský parlament žádá v rezoluci přijaté velkou většinou, aby výrobci prodávali jen opravitelné zboží a aby „předčasně“ nezastarávalo.

Tedy, aby vám třeba v mobilu neodešla po dvou letech baterka, která nepůjde vyměnit, a jinak plně funkční mobil se musel vyhodit. Není to ani ekonomické, ani ekologické, ale pomáhá to výrobcům chrlit nové a nové zboží.Evropský parlament se ale vlamuje do otevřených dveří.

Protože v polovině listopadu i Evropská komise v „Novém programu pro spotřebitele“ uvedla, že chce práva spotřebitelů posílit, a to i v oblasti zákazu „předčasného zastarávání výrobků“.

Komisař pro spravedlnost a spotřebitele Didier Reynders k tomu uvedl:„Evropští spotřebitelé stojí v centru globálních změn. Svým jednáním mohou ovlivnit hodně věcí. Nový program zavádí opatření, která budou podporovat spravedlivou digitální a zelenou společnost.“

Do plánů na uzákonění „opravitelnosti výrobků“, které se prodávají na unijním trhu, mohou ale zasáhnout státy EU, jež podobné snahy často odmítají nebo komplikují, někdy pod tlakem zájmů svých domácích firem.

Chceme opravovat

Pokud jde o občany zemí Evropské unie, ti mají kupodivu velmi jasno a chtějí se i jako spotřebitelé chovat ohleduplně k životnímu prostředí. Ostatně tím i ušetří. Prosazení opravitelnosti výrobků by mohlo podle loňského odhadu Evropské komise každému Evropanovi ušetřit ročně kolem čtyř tisíc korun.

Podle průzkumu Eurobarometru by bylo 77 % občanů EU raději, kdyby mohli své výrobky nechat opravit a nemuseli tak kupovat nové. 79 % občanů se pak domnívá, že zákon by měl výrobcům digitálních zařízení nařídit, aby jejich výrobky byly snadno opravitelné.

Zelená pro Evropu.Zdroj: DeníkZelená změna u vás: Každá třetí koruna, kterou v příštích letech získá Česko z evropských fondů, by měla jít na změnu naší země v ekologicky šetrnější stát. Jde o mnoho desítek miliard, které by měly pomoci omezit změny klimatu. Deník vám pod logem „Zelená pro Evropu“ přináší ve spolupráci s EURACTIV.cz příběhy z oblasti ekologie a zkoumá, koho a jak se může tato změna dotknout a jak ji dobře využít.