Evropská unie se proto rozhodla podpořit novým fondem spolupráci členských zemí při nákupu zbraní a munice tak, aby dokázala při své průmyslové a ekonomické kapacitě nakupovat a zavádět dostatečně kvalitní zbraně, dostatečně rychle a také za co nejnižší cenu. Úspora se odhaduje na desítky procent ceny. Tomu všemu by spolupráce skupin členských zemí při nákupu zbraní měla pomoci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vlevo) a český premiér Petr Fiala (vpravo) navštívili památník 17. listopadu 1989 na Národní třídě, 7. července 2023, Praha.
Těžké zbraně i munice. Válka na Ukrajině nastartovala český zbrojní průmysl

Rozpočet nového fondu, jehož vytvoření v úterý schválil Evropský parlament, bude mít k dispozici 300 milionů eur (asi 7,5 miliardy korun) do roku 2026. Pro využití dotace bude povinná účast tří členských států.

Český úspěch

„Pomůže to distribuovat zbraně na Ukrajinu a doplnění zásob zbraní a munice v členských zemích. A ušetří to také členským státům nemalé peníze, až třetinu nákladů,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Může to i výrazně posílit technologickou spolupráci,“ dodal europoslanec, podle něhož je přijetí normy úspěchem českého předsednictví, které se na ní výrazně podílelo.

Přijetí normy o spolupráci ve zbrojním průmyslu je podle europoslance Tomáše Zdechovského český úspěch.Přijetí normy o spolupráci ve zbrojním průmyslu je podle europoslance Tomáše Zdechovského český úspěch.Zdroj: se svolením Tomáše Zdechovského

„Dnešní hlasování představuje historický okamžik pro obranu EU. Posílí to náš průmysl a přispěje k podpoře Ukrajiny,“ uvedl po hlasování zpravodaj návrhu europoslanec Michael Gahler.

„Tváří v tvář historické krizi však může být akt o posílení evropského obranného průmyslu prostřednictvím společného zadávání veřejných zakázek pouze výchozím bodem pro mnohem ambicióznější společný obranný program,“ dodal.