Kailiová byla jednou ze 14 místopředsedů EP. A předsedkyně EP Roberta Metsolaová jí už dříve odebrala všechny výkonné pravomoce. „Jako preventivní opatření, s plným respektem k presumpci neviny, jsem zbavila zmíněnou místopředsedkyni všech úkolů a povinností souvisejících s její funkcí místopředsedkyně,“ uvedla Metsolaová.

Kailiová je podezřelá z přijímání peněz a drahých darů od zájmových skupin. Tyto aktivity měly za cíl ovlivnění politických rozhodnutí europarlamentu týkajících se Kataru, kde nyní probíhá fotbalový šampionát.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve Štrasburku 12. prosince 2022.
Vyšetřování pokračuje. V sídle europarlamentu znovu zasahovala policie

Na tom, že Kailiovou odvolají, se v úterý ráno ve Štrasburku jednomyslně dohodli vedoucí všech politických skupin působících v EP a předsedkyně EP Metsolaová.Předsedové politických frakcí se shodli i na tom, že je potřebná reforma vnitřních pravidel fungování Evropského parlamentu tak, aby k podobným věcem nemohlo docházet. Mimo jiné chtějí posilovat pravidla pro vstup a jednání v prostorách parlamentu v Bruselu a Štrasburku.

Monitorována by rovněž měla být práce organizací, které mají vstup do budov parlamentu.

Je třeba vyšetřovací komise, míní europoslanci

Část europoslanců volá i po zřízení vyšetřovací komise. Mezi nimi i tři čeští Piráti. „Nulová tolerance ke korupci musí být samozřejmostí a jako člen předsednictva Evropského parlamentu budu prosazovat důkladné změny. Větší transparentnost a striktnější pravidla pro lobbing je jediná cesta vpřed,” říká místopředseda a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová
Kailiová odmítá vinu. S korupčními penězi nemá nic společného, míní její advokát

Ten přišel i s návrhy, jak podobným situacím předcházet: „Navrhuji, aby europoslanci nemohli v přechodném období po skončení mandátu pracovat jako lobbisté nebo si zakládat konzultační agentury. Tím bychom předešli situacím jako teď, kdy si jeden z bývalých europoslanců Panzeri, který v korupční kauze figuruje, v podstatě ihned po skončení funkčního období založil konzultační agenturu. Ta měla sloužit jako platforma pro lobbistické aktivity Kataru,” popisuje Kolaja.

Celá aféra měla i přímý dopad na práci EP. Ten měl nyní rozhodovat o zrušení víz pro občany Kataru při cestách do států EU. Teď k tomu ale nedojde. „Vzhledem k vyšetřování musí být tato zpráva vrácena zpět do výboru,“ uvedla předsedkyně EP Metsolaová.