Evropské volby se v některých unijních zemích očekávají s velkým napětím. Letos mezi ně patří i Německo, kde se stanou soubojem mezi stále stoupající extremistickou Alternativou pro Německo (AfD), která chce vyvolat referendum o vystoupení země z Evropské unie, a demokratickými politickými stranami.

Díky velikosti Německa, jež zastupuje v evropském parlamentu 96 europoslanců, to výrazně ovlivní i celkové složení evropského parlamentu.

Česko nepatří ke skupině zemí, kterým se po příštích evropských volbách zvýší počet europoslanců:

Ilustrační snímek
V novém Evropském parlamentu příští rok síla Česka poklesne. Posílí Slováci

AfD však může naděje zkomplikovat i nová síla, která vznikla na opačném konci politického spektra. Z postkomunistické strany Levice se odštěpila extrémní skupina pod vedením velmi populární Sahry Wagenknechtové.

Podle odhadu deníku Bild z poloviny měsíce by na rozdíl od své původní strany mohla Wagenknechtová a po ní pojmenovaná strana Hnutí Sahry Wagenknechtové (BSW) získat podporu až 14 procent německých voličů. Částečně z řad Levice a vládních stran, ale nejvíce právě od voličů AfD.

Mír s Ruskem

BSW se sice nevymezuje tak ostře vůči EU a NATO jako ultrapravicová Alternativa, ale i její postoje mohou narušit jednotu Evropské unie v zásadních otázkách. Především pokud jde o pomoc vůči ruské agresi se bránící Ukrajině. „Tato válka musí skončit velmi rychle skrze jednání,“ řekla Wagenknechtová na zakládajícím sjezdu své strany.

A vyslovila se také proti dodávkám zbraní Kyjevu. „Dodáváme zbraně Ukrajině pro vítězství, kterému nevěří ani ukrajinští generálové,“ uvedla politička. Chce také zrušit hospodářské sankce Unie vůči Rusku.

Nadcházející volby do Evropského parlamentu zřejmě bude provázet vyšší míra fake news a dezinformací:

Ředitel pro Kanceláře Evropského parlamentu Stephen Clark.
Problémem voleb budou fake news a dezinformace, říká zástupce europarlamentu

Vedle ukončení války žádá BSW také zmírnění některých kroků spolkové vlády týkajících se naplňování Zelené dohody, jako je výměna kotlů za tepelná čerpadla. Ušetřené prostředky získané snížením tempa naplňování Zelené dohody chce Wagenknechtová věnovat na zvýšení důchodů a na zdravotnictví.

Své sympatizanty zřejmě nachází nejvíce v nových spolkových zemích na území bývalé NDR. Podobně jako AfD, se kterou vede souboj o hlasy extrémně naladěných protestních voličů.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.