Asi nejrazantnější postup proti pandemii zvolilo Rakousko, které k celostátní uzávěře (lockdownu) sáhlo v této vlně jako první země EU. Ode dneška smějí lidé opouštět domov jen v nutných případech - kvůli cestě do práce, do školy, na nákupy nebo kvůli zdravotním procházkám. Zavřou se restaurace, hotely, většina obchodů a všechny akce s větším počtem účastníků se ruší. Pro turisty včetně lyžařů se země zcela uzavře.

Odpůrci koronavirových opatření na demonstraci ve Vídni, 20. listopadu 2021
Evropskými městy zmítají demonstrace proti opatřením. Leckde se zvrhly v násilí

Velká omezení čekají i obyvatele německé spolkové země Sasko, která sousedí s ČR. Ruší se tam vánoční trhy, zavírají kluby, bary a také kulturní a sportovní zařízení. Neočkovaní s výjimkou supermarketů a drogerií nebudou smět do obchodů a restaurací.

V okresech, kde sedmidenní průměr nových případů na sto tisíc obyvatel přesáhne 1000, nebudou smět neočkovaní od 22:00 do 06:00 následujícího dne vycházet z domova bez pádného důvodu. Lidem bez očkování se ztíží přístup do vnitřních veřejných prostor i ve Šlesvicku-Holštýnsku.

Omezení neočkovaných 

Neočkovaným se zúží volnočasové možnosti také na Slovensku a v Řecku. V Řecku je nově pro návštěvu kin, divadel, muzeí nebo vnitřních sportovišť nutný doklad o očkování nebo zotavení z covidu-19, negativní test na koronavirus už nestačí.

Návštěvnice vídeňské zoo Schoenbrunn v době koronaviru
Rakouský lockdown nebude jediný. K uzávěře se blíží další státy EU

Na Slovensku vláda rozhodla o tom, že lidé bez vakcinace nebo dokladu o prodělané nemoci covid-19 nebudou moci navštěvovat například nákupní centra a ani některé typy prodejen.

V Belgii začíná platit povinnost nosit roušku všude na veřejnosti a částečná povinnost práce z domova.