Německá kancléřka Angela Merkelová a premiéři jednotlivých spolkových zemích se v neděli dohodli na zpřísnění uzávěry nejméně do 10. ledna. Do té doby zůstane zavřená většina obchodů a školy, na veřejných místech je zakázán prodej alkoholu, zaměstnavatelé mají zaměstnancům umožnit pokud možno práci z domova.

Také v Nizozemsku, kde platí plošná karanténa od úterý, se dnes zavřou školy a opět otevřít by měly až 18. ledna.

Dnes se protiepidemická opatření zpřísní také v britské metropoli. Opět se zavřou hospody, kina či divadla. V Anglii platí od 2. prosince, kdy skončila plošná uzávěra, třístupňový systém regionálních opatření. Ve třetím stupni, do kterého devítimilionová londýnská aglomerace ve středu zamíří, se například lidé z různých domácností nesmějí scházet v soukromých prostorech.

Slovenská vláda dnes projedná návrh nových opatření doporučených pandemickou komisí. Ve hře je i zákaz vycházení s výjimkami. Po listopadovém hromadném testování se už dříve zavedený faktický zákaz vycházení, včetně cesty do práce, nevztahoval na lidi s negativním výsledkem testu.

Od příštího týdne by měly i na Slovensku zavřít obchody s výjimkou prodejen se zbožím k zajištění základních životních potřeb.