Soud na základě české žaloby a žádosti o předběžné opatření nařídil Polákům ukončit práce v dole poblíž české hranice. Protože Polsko neuposlechlo, vyměřili mu unijní soudci 20. září pokutu půl milionu eur (12,3 milionu korun) denně, i s úroky tak celková částka v současnosti podle polských médií dosahuje kolem 69 milionů eur.

Varšava využije možných zákonných opatření a proti plánům Evropské komise se odvolá, reagoval podle polské tiskové agentury PAP mluvčí polské vlády Piotr Müller. Dodal, že povinností kabinetu bylo zajistit energetickou bezpečnost země.

"Polsko od počátku zdůrazňovalo, že rozhodnutí přijatá Soudním dvorem EU nemají právní ani faktický základ. Jdou nad rámec smluv EU a porušují smluvní záruky energetické bezpečnosti," tvrdí Müller.

Důl Turów zásobuje uhlím nedalekou elektrárnu, která je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země.

Komise opakovaně Varšavu vyzvala k zaplacení dluhu, avšak neúspěšně. Podle unijních pravidel proto nyní vůbec poprvé rozhodla o tom, že dlužnou částku strhne z fondů. Mluvčí uvedl, že unijní exekutiva strhne Polsku peníze za první měsíc, nespecifikoval však, zda to bude například ze strukturálních či zemědělských fondů.

EK bude po Polsku chtít i další dlužné peníze a je připravena mu je rovněž strhnout, pokud polská vláda nezareaguje na výzvy a nezaplatí.

Unijní soud dnes potvrdil, že po "dosažení smírného řešení" mezi Prahou a Varšavou záležitost vyškrtl z rejstříku, uvedl jeho mluvčí.