Té změny si všimnete ihned, když přicházíte k budově Evropského parlamentu ve Štrasburku. Na místě, kde normálně vlají vlajky členských států Evropské unie, je to nyní úplně jinak.

Dnes se tu v silném březnovém větru třepotají desítky vlajek Evropské unie a Ukrajiny. Ukrajinská vlajka je také na mnoha dalších místech, včetně sálů, kde vystupují europoslanci. „Tak obrovskou solidaritu s Ukrajinou, která tu je v posledních dnech, jsem v Evropském parlamentu ještě nezažila,“ říká česká místopředsedkyně parlamentu Dita Charanzová.

Centrum pro ukrajinské uprchlíky v pražské knihovně.
Firmy čekají na uprchlíky z Ukrajiny. Šanci mají třeba v restauracích

Tato atmosféra tu panuje od chvíle, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal ve vojenském oblečení někde v krytu prezidentského paláce přihlášku Ukrajiny ke vstupu do Evropské unie. A když minulý týden k tomu pronesl na dálku projev k evropským poslancům, dostalo se mu v zaplněném sálu ovací vestoje.

„Bojujeme o život, bojujeme o to, abychom byli rovnoprávnými členy Evropské unie. Dokázali jsme, že jsme stejní jako vy. Dokažte nám i vy, že jste s námi,“ vyzval Evropskou unii Zelenskyj. „Jsou jedněmi z nás a my je chceme mezi námi,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Další dvě bývalé sovětské země, Moldávie a Gruzie, podaly své přihlášky vzápětí po Ukrajině. Velké „postsovětské“ rozšíření bylo odstartováno.

Srovnání nových zájemců o členství v EU s Českem.Srovnání nových zájemců o členství v EU s Českem.Zdroj: Deník

EU vadí míň než NATO 

Od Volodymyra Zelenského to byl však vlastně nelogický krok. Probíhající válce s Ruskem by odpovídalo, kdyby podepsal spíše žádost o vstup do NATO. Důvod, proč se ukrajinský prezident rozhodl pro Unii, byť vstup do Aliance je jednodušší, spočívá v pozici Ruska.

Zatímco zájem Ukrajiny o členství v NATO je jednou z ruských záminek pro rozpoutání současné války (a také na straně aliance není v současnosti vůle se vstupem Ukrajiny do NATO zabývat), na rozšíření Evropské unie Kreml reaguje méně nevraživě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Měl být ukrajinským Háchou. Místo toho je Volodymyr Zelenskyj hrdina

Stalo se to i nyní uprostřed války. „Evropská unie není vojensko-politický blok. V tomto ohledu, pokud jde o strategickou stabilitu, je tato otázka jiné povahy. Snaha o členství v EU je písemně zpečetěna v ukrajinské ústavě. Možná by se na tento proces mělo pohlížet odděleně,“ uvedl Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Jenže už týden Evropská komise řeší, co si s ukrajinskou žádostí počít. „Dali jsme jasný signál v rezoluci, kterou Evropský parlament přijal velkou většinou,“ uvedla tady ve Štrasburku nová předsedkyně europarlamentu Roberta Metsolaová. „Přivítali jsme přihlášku Ukrajiny a podpořili jsme udělení statutu kandidátské země,“ uvedla Metsolaová.

Ukrajina, kandidát? 

Samozřejmě že mezi vstupem do EU a postavením kandidátské země je obrovský rozdíl. Své by o tom mohlo vyprávět Turecko, které je kandidátskou zemí už od roku 1999. A tou se stalo až dvanáct let od podání žádosti o vstup v roce 1987. Mimochodem v té době mělo dnes 84milionové Turecko téměř stejný počet obyvatel, jako má dnes Ukrajina.

Především z východní části Unie je teď velký tlak na to, aby se turecké dvanáctileté čekání změnilo v případě Ukrajiny na dvanáct dní. A aby byla Ukrajině pozice kandidátské země udělena rekordně rychle.

Situace na slovensko-ukrajinské hranici
Unie pomůže Česku a Polsku s Ukrajinci. Mohou požádat o ochranu kdekoli v EU

Bývalý eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle ale v ČRo uvedl, že to není jednoduché, technicky i politicky. „Prioritou je, aby se všechny členské státy ztotožnily s ukrajinskými aspiracemi, což se bohužel ještě nestalo,“ říká Fülle.

Evropská komise ale nyní podle bruselských zdrojů nevymýšlí důvody, proč „to nejde“, ale hledá způsob, jak to v dnešní mimořádné situaci udělat mimořádně rychle. „Hledá se nějaká kombinace normálního kandidátství, umožnění účasti na společném trhu a podobně. Ale že samotné členství Ukrajiny bude během na dlouhé roky, o tom není pochyb,“ uvedl dobře informovaný bruselský zdroj.