Belgická policie v pátek v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do nějž jsou zapleteni členové EP a Katar, prohledala 16 domů, zabavila 600 tisíc eur (14,6 milionu Kč) a zatkla několik lidí. Ve vazbě zůstávají čtyři ze šesti zadržených. Prokuratura je obvinila z účasti ve zločinecké organizaci, praní špinavých peněz a korupce, aniž je jmenovala.

Pohled do sálu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Ilustrační snímek
Korupce v Evropském parlamentu: Čtyři ze šesti zadržených zůstanou ve vazbě

Mezi obviněnými je podle médií místopředsedkyně EP Eva Kailiová, kterou předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová zbavila v sobotu jejích pravomocí. Řecké političce už také pozastavila členství sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu a ze svých řad ji vyloučila i její řecká domovská strana PASOK. Podle deníku Le Soir zůstávají ve vazbě i partner Kailiové a asistent europoslance Francesco Giorgi, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri a jeden bruselský lobbista.

„Jistě, ta zpráva je velmi znepokojivá,“ řekl Borrell novinářům při příchodu na zasedání ministrů zahraničí členských států EU. „Čelíme některým událostem, některým skutečnostem, které mě jako bývalého předsedu Evropského parlamentu jistě také znepokojují,“ dodal.

Von der Leyenová prohlásila, že obvinění z korupce místopředsedkyně jsou „nanejvýš znepokojivá a velmi vážná“. Zopakovala, že navrhuje vytvoření nezávislého etického orgánu, který by se zabýval institucemi EU.

Poslanci Evropského parlamentu - Ilustrační foto
Korupce v europarlamentu: Policie zadržela i šéfa mezinárodních odborů

„Je to škodlivé. Musíme tomu přijít na kloub,“ řekl Coveney novinářům v Bruselu.„Je to skandál, kolem kterého musíme odhalit pravdu, abychom zajistili, že se to nebude opakovat,“ dodal šéf irské diplomacie.

Podle Baerbockové je kvůli údajné korupci ohrožena důvěryhodnost EU. „Jedná se o skutečně neuvěřitelný incident, který musí být nyní jednoznačně a s plnou silou zákona objasněn, protože v sázce je také a především důvěryhodnost Evropy,“ řekla novinářům Baerbocková. „Jakákoli korupce je naprosto nepřijatelná, a jsem rád, že belgická policie je schopna proti ní zakročit,“ řekl v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Dlouhodobé podezření 

Prokurátoři uvedli, že již několik měsíců měli podezření, že se stát z Perského zálivu snaží ovlivňovat rozhodování v Bruselu. Čtyři zadržení čelí obvinění, že přijali dary a peníze od katarských zájmových skupin, aby ovlivnili politická rozhodnutí v období před pořádáním mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Představitelé tohoto státu mezitím označili informace o svém zapojení do korupční kauzy za vážnou dezinformaci.

Většina zadržených a vyšetřovaných má blízko k Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D), což je druhá největší frakce v EP. Jediná česká členka frakce S&D je Radka Maxová.

„Oceňuji, že Parlament, i sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu, jednaly rychle. Frakce ihned požádala o pozastavení práce Kailiové na všech tiscích a hlasování v plénu týkající se států Perského zálivu, zejména uvolnění vízového režimu a plánované návštěvy a určitě budeme spolupracovat se všemi vyšetřujícími orgány. S&D také již rozhodlo o okamžitém pozastavení členství Kailiové v naší frakci,“ uvedla v prohlášení zaslaném ČTK Maxová.

 Eva Kaili
Korupční skandál v europarlamentu: Policie zadržela jeho místopředsedkyni

Vrcholní představitelé EP již nějakou dobu spolupracovali s belgickou policií na přísně tajném vyšetřování vedeném státním zástupcem Michelem Claisem. Mimo jiné jí dali zelenou k uzavření několika parlamentních kanceláří a shromažďování důkazů, řekli serveru Politico nejmenovaní evropští představitelé.

Evropský parlament měl tento týden hlasovat o návrhu na prodloužení bezvízového styku s EU pro Kuvajt, Katar, Omán a Ekvádor. Někteří zákonodárci navrhli, aby byla rozprava a hlasování odloženy.