Účast na pohřbu potvrdili zástupci desítek zemí, dorazí i představitelé monarchií. Před britskými pořadateli tak leží obrovský diplomatický a logistický úkol událost takových rozměrů zorganizovat. Naposledy se tolik vrcholných zahraničních představitelů na jednom místě sešlo v roce 2013 při pohřbu Nelsona Mandely v Jihoafrické republice.

Do Westminsterské katedrály se vejde asi 2200 lidí, kromě britské královské rodiny, představitelů britské vlády a Společenství a zahraničních státníků dostali pozvání například i lidé, které královna ocenila u příležitosti svého letošního 70. výročí nástupu na trůn.

Přiletěl i americký prezident Biden

V sobotu pozdě večer přiletěl do Londýna i americký prezident Joe Biden. Podle britského listu The Guardian bylo neformální jednání šéfa Bílého domu s novou britskou premiérkou Liz Trussovou, původně plánované na dnešek, přesunuto na středu na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Na pondělním pohřbu nejdéle vládnoucí britské panovnice se očekává zhruba 500 hlav států a vlád a členů zahraničních panovnických rodů. Kanadský premiér Justin Trudeau, australský premiér Anthony Albanese a předsedkyně vlády Nového Zélandu Jacinda Ardernová do země již dorazili. Mezi dalšími evropskými hosty budou mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, italský prezident Sergio Mattarella či irský prezident Michael D. Higgins a premiér Micheál Martin. Očekává se, že se mnoho hostů před pohřbem pokloní rakvi s královnou ve Westminsterském paláci a podepíše se do kondolenční knihy.

Hlavním bodem dnešního programu v Londýně v předvečer státního pohřbu bude slavnostní recepce, kterou v Buckinghamském paláci pro zahraniční smuteční hosty pořádá král Karel III. Pro mnoho lídrů to bude jediná příležitost ke společným rozhovorům.

Americký prezident Joe Biden se svou manželkou Jill po přistání na londýnském letišti Stansted 17. září 2022Americký prezident Joe Biden se svou manželkou Jill po přistání na londýnském letišti Stansted 17. září 2022Zdroj: ČTK

Pondělní státní pohřeb královny Alžběty II. budou v přímém přenosu vysílat televizní stanice BBC, ITV a Sky a smuteční obřad bude možné sledovat mimo jiné ve zhruba 125 kinech po celé Británii. Kinematografická asociace upozornila, že kapacita některých filmových sálů je už zcela rezervována. Pohřeb bude rovněž k vidění na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách.

Pozvání některých osob na pohřeb vyvolalo pozdvižení. Jde například o saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, který je obviňován z toho, že nařídil vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu v roce 2018. Korunní princ a jeho vláda toto obvinění odmítají. Snoubenka zavražděného novináře Hatice Cengizová pozvání saúdskoarabského korunního prince na pohřeb a označila za skvrnu na památce zesnulé panovnice. Kritiku vyvolalo také pozvání čínského prezident Si Ťin-pching, jelikož čínská vláda je obviňována ze zločinů proti lidskosti. Si se však pohřbu nezúčastní, místo něj dorazí viceprezident Wang Čchi-šan.

Pozvánku na smuteční obřad neobdrželi zástupci Ruska, Běloruska, Sýrie, Barmy, Venezuely a Afghánistánu. Pouze na úrovni velvyslanců mohou být zastoupeny Írán, Severní Korea a Nikaragua.

Uživatelé sociálních sítí si povšimli podivně opuchlých prstů krále Karla III.
Oteklé prsty krále Karla III. šokovaly internet. Příčin může být několik

Média původně informavala, že Biden s Trussovou se dnes neformálně setkají v Downing Street. List The Guardian ale s odkazem na zástupce obou zemí píše, že schůzka byla přesunuta na středu a lídři tedy budou jednat v New Yorku na okraj zasedání Valného shromáždění OSN. Zdroje z obou zemí tvrdí, že to má umožnit hlubší bilaterální rozhovor a že nejde o důsledek sporů. The Guardian ale v této souvislosti píše, že zatímco Biden s Trussovou sdílí názory pokud jde o tvrdý přístup k Rusku za jeho invazi na Ukrajinu či ohledně postupu proti čínské rozpínavosti, má s ní neshody týkající se Severního Irska.

Takzvaný protokol o Severním Irsku je jedním z pilířů brexitové dohody mezi Británií a EU. Upravuje mimo jiné celní kontroly zboží přepravovaného z britské pevniny do Severního Irska, což má umožnit, aby severoirská hranice s Irskou republikou zůstala otevřená. S argumentem, že protokol je pro britské podniky příliš velkou zátěží, Trussová navrhla jednostranně zrušit některé části dohody. Washington varoval, že podobné kroky "by neprospěly" obchodní dohodě mezi USA a Spojeným královstvím. Očekává se, že Biden, který je hrdý na své irské kořeny, dá najevo odhodlání bránit Velkopáteční dohodu z roku 1998, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku, a vyzve Trussovou, aby pokračovala v jednání s Bruselem, píše The Guardian.