Policie obvinila Fica a exministra vnitra Roberta Kaliňáka z několika trestných činů, včetně zneužití pravomocí a založení a podpory zločinecké skupiny. Podezírá je kromě jiného z toho, že v době, kdy byli u moci, zneužívali policii a finanční správu k diskreditaci politických oponentů, mezi nimi už bývalého prezidenta Andreje Kisku a nynějšího ministra financí Igora Matoviče.

Slovenští poslanci obecně nemají imunitu před trestním stíháním, obvinit je nelze pouze za hlasování a za výroky přednesené ve sněmovně a v jejích orgánech. "Jde o čistou politickou mstu, jde o čistý pokus zlikvidovat předsedu nejsilnější opoziční parlamentní strany," reagoval Fico na obvinění v prohlášení, které strana Směr-SD ve středu poskytla ČTK.

Spolu s Ficem a jeho stranickým kolegou Kaliňákem byli nyní obviněni i někdejší policejní prezident Tibor Gašpar a podnikatel s vazbami na představitele Směru-SD Norbert Bödör. Gašpar a Bödör jsou už delší dobu stíháni v kauze, která se týká podezření ze zneužívání policie. Podle listu Sme se policii po obvinění Fica a Kaliňáka podařilo tuto kauzu spojit se špičkami Směru-SD.

Mezi poškozenými ve Ficově a Kaliňákově případu jsou podle policie hlavně Kiska a Matovič, jehož hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. Ty skončily porážkou Směru-SD a jeho odchodem do opozice. Kiska se z pozice prezidenta vymezoval vůči Směru-SD, silným kritikem sociálních demokratů je dlouhodobě Matovič.

Policie se opírá například o výpovědi bývalých čelných představitelů finanční správy ohledně požadavků na diskreditaci Kisky a Matoviče v souvislosti s jejich podnikáním. Fico v minulosti označil Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a do médií také unikly neveřejné informace o Kiskově firmě. Ty se týkaly možného daňového deliktu Kiskovy společnosti v souvislosti s financováním jeho kampaně před prezidentských volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil Fica. Prokuratura v daňové kauze podala na Kisku obžalobu minulý týden, exprezident případ v minulosti označil za mstu od Fica.

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico dlouhodobě kritizoval už stíhání někdejších vysokých úředníků, bývalých pracovníků justice a jiných osob, které byly dříve obviněné při několika vlnách zatýkaní. Ty Slovensko zažilo po posledních volbách. Fico také slovně útočil na elitní policejní vyšetřovatele, prokurátory či některé soudce. Směr-SD byl u moci nejprve v letech 2006 až 2010 a pak v letech 2012 až 2020, z toho čtyři roky vládl sám.