„Jednání s preferovanými koaličními partnery se rozběhla a pro mě je potěšující, že jsem nenarazil na zásadní programové rozdíly. Nejdříve se musíme dohodnout, jaký obsah bude mít vlastní program, a až poté řešit personální otázky,“ uvedl Fico.

Veřejnoprávnímu Rozhlasu a televizi Slovenska Fico zase řekl, že existují jen dvě možné varianty složení příští vládní koalice. Jednou z nich je podle něj spolupráce Směru-SD, Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenské národní strany. Druhou by pak byla koalice Hlasu-SD, křesťanských demokratů (KDH) a liberálních formací Progresivní Slovensko (PS) a Svoboda a solidarita. Fico také uvedl, že onemocněl silnou chřipkou.

Prezidentka Zuzana Čaputová se setkala s Robertem Ficem, 2. října 2023
Fico se zvedl ze dna. Nyní na Slovensku hraje o všechno a je ve formě

Předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini, který v minulosti dlouho působil ve Směru-SD, dopoledne novinářům řekl, že jeho strana zatím nevyloučila svou účast ani v jedné ze zmíněných variant příští koalice. Právě postoj Hlasu-SD bude při formování nového kabinetu klíčový.

Předseda PS Michal Šimečka zase napsal, že dokončil první kolo vlastních neformálních rozhovorů s předsedy politických stran o možné koalici bez Směru-SD. Všechny strany podle něj potvrdily zájem na pokračování jednání. PS skončilo ve volbách na druhém místě, vznik vlády bez Fica označil Šimečka za méně pravděpodobnou možnost povolebního vývoje na Slovensku.