Také během čtvrtečního a pátečního summitu sršel Fico před novináři podobnými prohlášeními.

„Ukrajina patří mezi nejzkorumpovanější země světa a její brutální finanční podporu podmiňujeme zárukami, že evropské peníze, včetně slovenských, nebudou zpronevěřeny. A že část z těchto zdrojů bude použita na obnovu slovenské infrastruktury v příhraničních oblastech a na podporu slovenských firem při obnově Ukrajiny,“ prohlásil Fico.

Praha, ne Budapešť

Před summitem se ovšem sešel s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, která ocenila závazek Slovenska pokračovat v humanitární pomoci pro Ukrajinu. A během summitu také s českým premiérem Petrem Fialou. Fico na ní mimo jiné potvrdil, že první cesta povede do Prahy, druhá do Berlína. O orbánovské Budapešti nebyla ani řeč.

Slovenský expremiér a šéf strany Smer Robert Fico vede už měsíce předvolební kampaň s heslem zastavení pomoci Ukrajině
Slovensko zastaví pomoc Ukrajině, rozhodl první den Fico. Kreml hned reagoval

Na summitu pak Fico neblokoval přijetí závěrů, v nichž se mimo jiné píše: „Unie bude Ukrajině a jejím obyvatelům nadále poskytovat významnou finanční, hospodářskou, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu, a to tak dlouho, jak to bude potřebné.“

Předseda slovenského parlamentu a koaliční strany Hlas Peter Pellegrini navíc uvedl, že vláda nebude bránit slovenským zbrojovkám v dodávkách zbraní pro Ukrajinu.