S výjimkou Roberta Fica, který byl na summitu EU v Bruselu, se celá současná slovenská vláda postavila ve čtvrtek v poledne na pódium při představování publikace Únos spravedlnosti 2020-2023. Ta z pohledu vládních stran popisuje předchozí tři roky vlád v čele s tehdejším hnutí Obyčejní lidé Igora Matoviče.

Brožurka, jak publikaci nazval ministr obrany a místopředseda hlavní vládní strany Směr Robert Kaliňák, byla představena k výročí sto dnů od nástupu nového kabinetu. Podle autorů shrnuje 140 případů, kdy byla v minulých třech letech na Slovensku porušována základní práva lidí.

Přečtěte si analýzu Luboše Palaty k Ficově vládě:

Slovenský premiér Robert Fico
Ficova vláda zahájila diplomatickou ofenzivu. Jde i o prezidentské volby

„V těchto 140 případech došlo k masivnímu porušování lidských práv,“ uvedl Kaliňák. „Nejsou tam domněnky, nejsou tam fráze, nejsou tam různá politická stanoviska, jsou tam jen čistá fakta,“ dodal politik, podle něhož všechny uvedené informace potvrzují rozhodnutí různých soudních instancí, včetně evropských, případně úřadu generálního prokurátora.

„Dnes vám představujeme 140 případů masivního porušování nejen základních lidských práv, jak jsou definované evropskou dohodou o lidských právech, ale i zákonů Slovenské republiky,“ prohlásil ministr spravedlnosti Boris Susko ze Směru. Ministr vnitra z koaličního Hlasu Petera Pellegriniho Matúš Šutaj Eštok šel ještě dál a označil období po roce 2020 za dobu hrůzovlády.

Vazba a kukláči

Brožura shromáždila desítky problematických momentů slovenské snahy o stíhání korupce a úplatkářství a politického zasahování do výkonu spravedlnosti z minulých let.

Pokud čtenář pomine základní tezi publikace, že nejméně část trestních stíhání byla pronásledováním politických soupeřů v čele se Směrem, což publikace dokazuje většinou pouze na základě politických prohlášení Igora Matoviče a dalších členů minulých vlád a novinářských článků, nastoluje brožura několik základních problémů.

Šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini bude kandidovat na prezidenta:

Lídr strany Hlas-SD a bývalý slovenský premiér Peter Pellergini u voleb.
Pellegrini oznámil kandidaturu na prezidenta. Slovensko čeká drama

Tím prvním je založení velké části obvinění z minulých let na výpovědích takzvaných kajícníků, v českém právním systému označovaných jako spolupracující obvinění. Publikace se snaží dokázat, že za příslib podmíněných trestů byli pro určité výpovědi účelově získáni lidé podílející se na korupci v oblasti rezortu spravedlnosti a státní správy. A snaží se tento v minulých letech velmi hojně používaný způsob dokazování zpochybnit.

Dalším problémem je podle publikace zneužívání kukláčů, jak se na Slovensku říká speciálním policejním jednotkám, které podnikají zásahy v kuklách a s odjištěnými zbraněmi. Podle publikace se tak dělo i ve zcela neodůvodněných případech, například při prohlídkách kancelářských budov, a za použití masivních ozbrojených prostředků včetně vrtulníků.

Výrazným problémem, na který publikace také poukazuje, jsou velice špatné podmínky a nadužívání vyšetřovací vazby, v níž má ještě neodsouzený, a tedy před zákonem nevinný člověk na Slovensku horší postavení než odsouzený. V této vazbě může dnes být vyšetřovaný na Slovensku až dva roky. A publikace připomíná, že několik jich při pobytu tam i zemřelo.

Snaha zdůvodnit změny

Mezi dalšími problémy konstatuje publikace údajnou zaujatost klíčových osob, včetně speciálního prokurátora Daniela Lipšice - bývalého ministra vnitra, a také některé další údajné nezákonnosti, včetně odposlouchávání.

Fico je proti přijetí Ukrajiny do NATO:

Slovenský premiér a šéf strany Smer Robert Fico
Fico odmítá přijetí Ukrajiny do NATO. Hodlá ho vetovat

Hned v úvodu ale publikace konstatuje, že k mnoha z těchto věcí docházelo i před rokem 2020. Dodává však, že to zdaleka nedosahovalo míry jako v minulých letech. Případy, které brožura obsahuje, mají podle vlády Roberta Fica vysvětlit, proč je třeba přes odpor opozice a částí veřejnosti zrušit Úřad speciální prokuratury a udělat další systémové změny v trestní politice státu.

Opozice brožuru v prvních reakcích jasně odmítla. „Jsou to Leninovy spisy, které nikoho nezajímají,“ uvedl předseda opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík, podle něhož má brožura odvést pozornost od plánovaného schvalování trestního zákoníku.