Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová označila incident za zklamání a uvedla, že její země splnila požadavky z obchodní dohody s EU. Britský ministr životního prostředí George Eustice dodal, že loď zadržovaná v přístavu Le Havre byla na seznamu předloženém unii a dostala patřičné povolení. To ale bylo následně odebráno, přičemž podle něj není jasné proč.

Britská královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. kvůli zdravotním problémům vynechá klimatickou konferenci

Francouzská vláda zásah prezentovala jako výsledek "zpřísňování kontrol" v Lamanšském průlivu v souvislosti s "rozhovory o licencích se Spojeným královstvím a Evropskou komisí". "Posilujeme kontroly," řekla v rozhlasovém rozhovoru Girardinová.

Francie je podle agentury Reuters rozzuřená postupem jednání o přístupu do britských vod po odchodu Británie z Evropské unie. Dvě strany se tehdy dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem. Podle Paříže má ale Londýn příliš vysoké požadavky na dokumentaci a velkou část žádostí francouzských rybářů zamítá. Britové tvrdí, že vyhověli 98 procentům žádostí z EU, podle francouzské vlády ale chybí asi polovina licencí, na které mají francouzské posádky nárok.

"To není dost a je to nepřijatelné," řekl dnes státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. "Takže teď musíme mluvit jazykem síly, neboť se zdá, že to je jediné, čemu britská vláda rozumí," dodal. Vyjádření navazuje na představení sankcí, které Paříž slíbila zavést od 2. listopadu, pakliže jednání nepokročí. Na seznamu jsou přísnější kontroly britského zboží přicházejícího do Francie nebo uzavření francouzských přístavů pro britské rybářské lodě.

Ilustrační snímek
V Londýně zavedli takové poplatky za starší auta, že už s nimi lidé nevyjedou

Britská vláda dnes podle agentury AP reagovala prohlášením, které slibuje odvetná opatření. Plánované sankce se podle něj "nezdají být kompatibilní" s dohodou o brexitu "a širším mezinárodním právem, a pokud budou uskutečněny, bude následovat náležitá a přiměřená odpověď".

BBC připomíná, že rybolov tvoří jen velmi malou část ekonomik na obou stranách Lamanšského průlivu, téma ale má značnou politickou váhu. "Obnovení kontroly" nad britskými vodami bylo jedním z pilířů kampaně za odchodu z EU a regulace rybolovu se pak stala problematickým bodem vyjednávání o pobrexitovém partnerství. Nakonec se Londýn s unií dohodl, že unijní posádky budou moci v nejbližších letech dál lovit v britských vodách. Po roce 2026 se Británii otevře možnost vykázat ze svých vod lodě z EU, čímž by se ovšem vystavila riziku nových bariér ze strany unie.