Podle společností Ifop, Elabe, OpinionWay a Ipsos dostane Macron asi 57,6 až 58,2 procenta hlasů, Le Penová pak 41,8 až 42,4 procenta. Tyto předpovědi jsou většinou poměrně přesné, konkrétní čísla se však budou ustalovat s tím, jak se budou po celé zemi sčítat hlasy. Oficiální výsledky sčítání hlasů bude ministerstvo vnitra zveřejňovat postupně během večera a noci.

Macron se stane prvním francouzským prezidentem, který dokázal obhájit svůj mandát za posledních 20 let. Naposledy se to podařilo Jaquesu Chirakovi v roce 2002. Le Penovou nicméně zjevně porazí s výrazně menším náskokem než v roce 2017, což podle pozorovatelů odráží nespokojenost mnohých Francouzů s dosavadním vedením země.

Luboš Palata
Dobré zprávy pro Evropu: Macron zůstává. Janša odchází. Orbán je kůl v plotě

O té svědčí i výjimečně nízká volební účast, k urnám podle odhadů nepřišlo mezi 27,8 a 28,8 procenty voličů. Letošního druhého kola voleb se tak zúčastnila nejmenší část elektorátu za posledních více než 50 let.

Macron ve svém vítězném povolebním projevu uznal, že dostal hlasy části voličů, kteří chtěli zastavit krajní pravici, ale příliš ho nepodporují. Bere to jako velký závazek a chce být nejen kandidátem, ale prezidentem pro všechny. Připomněl také válku na Ukrajině, význam Evropské unie, rovnost mužů a žen nebo ekologii. Odmítl pískání davu a řekl, že je potřeba respektovat všechny názory, jak krajní pravice, tak těch, kteří na protest nešli volit.

Gratulace ze zahraničí 

Macronovi krátce po zveřejnění prvních projekcí výsledku gratulovali šéfové institucí Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že se těší na pokračování "skvělé spolupráce". Předseda Evropské rady Charles Michel konstatoval, že evropský blok může v "bouřlivém období" dalších pět let počítat s aktivní rolí Francie.

Macronovi voliči vyslali jasný proevropský signál, je přesvědčen německý kancléř Olaf Scholz, který francouzské hlavě státu také blahopřál ke znovuzvolení. Britský premiér Boris Johnson napsal, že se těší na další spolupráci, podle premiéra Itálie Maria Draghiho je výsledek úžasnou zprávou pro celou Evropu. Ke gratulacím se velmi rychle připojili rovněž ministerští předsedové Belgie, Nizozemska, či Lucemburska.

Macronovo vítězství uvítali také čeští vládní politici. Premiér Petr Fiala (ODS) mu pogratuloval. Francie je důležitý partner České republiky, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy a naše předsednictví Evropské unii přímo navazuje na francouzské, uvedl na twitteru. Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK napsal, že je rád, že může pokračovat prohlubování česko-francouzské spolupráce. Podle šéfky Sněmovny a koaliční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové podobně jako podle předsedy STAN a vicepremiéra Víta Rakušana ve Francii prohrál nacionalismus a populismus.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura má za to, že nacionalistka Le Penová nezvítězila, ale zvítězily její názory.

Podnikatel Daniel Křetínský (na snímku z 30. srpna 2016)
Křetinský nechal změnit titulní stranu Marianne. Redaktoři jeho krok odsoudili

Podle agentury Reuters vypukly v sídle Macronova volebního štábu po oznámení projekcí hlasité oslavy, v táboře Le Penové se naopak ozývalo bučení a pískání. Na Martově poli pod Eifellovou věží, kde se shromáždili Macronovi příznivci, se lidé objímali, mávali vlajkami Evropské unie a skandovali mimo jiné: "Jeden rok a dva a dalších pět let!"

Jelikož Macron ve své funkci pokračuje, nemůže podle agentury Reuters očekávat poklidný nástup druhého volebního období. Mnozí příznivci levice pro něj totiž například hlasovali jen kvůli tomu, že chtěli zabránit vítězství Le Penové. Ve Francii by proto brzy mohly znovu vypuknout protesty, které provázely velkou část Macronova prvního funkčního období kvůli návrhům některých jeho reforem.

Le Penová: Budu dál bojovat 

Le Penová nicméně uznala svou porážku, zisk 43 procent hlasů považuje za "zářné vítězství". Poděkovala všem stoupencům, zejména těm na venkově a v zámoří. Je odhodlaná dál bojovat a připomněla zejména červnové volby do Národního shromáždění. Po jejím stručném projevu začali její příznivci zpívat francouzskou národní hymnu.

Prezidentské volby ve Francii. Do druhého kola postoupili Emmanuel Macron a Marine Le Penová
Šok ve Francii. Proputinovští kandidáti dostali mnohem víc hlasů než Macron

První zásadní výzvou pro Macrona budou červnové parlamentní volby. Podle Reuters lze očekávat, že strany nalevo i napravo od Macrona začnou ihned s předvolební kampaní ve snaze zvolit vládu, která bude naladěná proti prezidentovi.

To dnes večer potvrdila i Le Penová, když v zápětí po uznání porážky řekla, že "právě začala velká legislativní volební bitva".