Incident otřásl zemí a přispěl ke zvýšení počtu demonstrantů při sobotních protestech proti návrhu kontroverzního zákona o globální bezpečnosti, který hrozí vězením za zveřejnění fotografií policistů s úmyslem ublížit jim.

Setrvání tří policistů ve vazbě prokurátor Rémy Heitz vysvětlil snahou "zabránit riziku, že se podezřelí budou domlouvat či ovlivňovat svědky". Mají totiž čelit obvinění z úmyslného násilí s použitím zbraní, rasismu, falšování policejních záznamů, porušení domovní svobody a úmyslného poškozování soukromého obydlí.

Demonstrace v Paříži na protest proti návrhu zákona o globální bezpečnosti
Ve Francii to vře. Lidé protestují proti návrhu zákona o bezpečnosti

Čtvrtý policista, který je podezřelý, že do producentova studia hodil slzný granát, ale nezúčastnil se bití, má setrvat mimo službu a pod soudní kontrolou, uvedly agentury AFP a Reuters.

Policie svoje čtyři příslušníky ve čtvrtek postavila mimo službu. Generální inspekce státní policie (IGPN) je vyšetřuje kvůli podezření z násilností a ze lhaní v oficiálním záznamu o incidentu. Prezident Emmanuel Macron incident označil za "ostudu Francie".

Havarovaný vůz před sídlem Angely Merkelové.
VIDEO: Na sídlo Merkelové zaútočili autem. Viní ji ze smrti dětí a starých lidí

Napadený Michel Zecler tvrdí, že v sobotu šel po ulici bez roušky, což odporuje současným nařízením. Spatřil policejní auto a ve snaze vyhnout se pokutě rychle vešel do svého nedalekého studia. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít. Incident zachytila bezpečnostní kamera, videozáznam z ní zveřejnil na sociálních sítích server Loopsider.

Bouřlivá odezva veřejnosti

Incident vyvolal ve Francii bouřlivou odezvu veřejnosti. Tu ještě umocnila skutečnost, že poslanci v úterý schválili v prvním čtení návrh kontroverzního zákona, jenž by umožnil postihovat osoby, které se "zlým úmyslem" zveřejní obrázky či videa příslušníků ozbrojených sil. Za porušení zákona by hrozil trest až jeden rok vězení a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu korun). Proti návrhu zákona se staví zejména novináři a lidskoprávní aktivisté.

Lidé v polském Krakově
Paradoxní situace. Polskou válku s virem řídí maturant

V sobotu proti zákonu demonstrovalo podle ministerstva vnitra 133 tisíc lidí, podle organizátorů půl milionu Francouzů. Před týdnem se obdobného protestu zúčastnilo 22 tisíc demonstrantů.