V Paříži se dal dav do pohybu kolem 14:00 a na cestě městem byl přes tři hodiny. Server deníku Le Monde píše o drobných potyčkách, házení předmětů po policistech, několika zapálených odpadkových koších a rozbitých výkladních skříních. K 17:00 bylo zadrženo 26 osob kvůli nedovolenému ozbrojování a shromažďování se za účelem páchání výtržností, uvedla prefektura.

Kvůli stávce dnes ve Francii vyjela jen polovina rychlovlaků TGV a asi 40 procent regionálních železničních spojů, píše BFM TV. Narušen byl také provoz pařížského metra v okolí demonstrace.

Policisté v německém Karlsruhe zasahují proti pachateli, který držel rukojmí v lékárně, 10. března 2023.
Německá policie zasahovala v Karlsruhe. Pachatel v lékárně držel rukojmí

Další kolo protestů pořadatelé svolali na středu 15. března, kdy má zasednout společná komise poslanců a senátorů, kteří budou jednat o výsledném znění kritizovaného návrhu zákona.

Už dopoledne se protestovalo na jihu Francie, v Toulouse se sešlo asi 11 500 lidí, výrazně méně než před týdnem. V Nice demonstrovalo přes 2000 lidí, o něco méně Francouzů se na protest proti reformě sešlo také ve Štrasburku a v Nancy, uvádí Le Figaro. Celkově byla účast slabší než v úterý, kdy se od začátku roku demonstrovalo pošesté.

Odbory společně Macrona požádaly o schůzku a vyjednávání o reformě, kterou se v těchto dnech opět zabývá parlament. Macron ve čtvrtek poslal odborářům dopis, v němž píše, že jim naslouchá, schůzku ale odmítl. Šéf odborů CGT Philippe Martinez dnes během demonstrací řekl stanici BFM TV, že Macron je svou odpovědí „poslal do háje“ a „dělá si legraci“.

Ilustrační snímek
Lečo vyjde draho i v Polsku. A ceny zeleniny v tamních obchodech dál porostou

Podle průzkumu společnosti Elabe pro stanici BFM TV si 82 procent Francouzů myslí, že by se měl Macron s odborovými představiteli setkat. Téměř dvě třetiny dotazovaných schvalují společenskou mobilizaci proti reformě a 54 procent lidí souhlasí se stávkami a blokádou klíčových sektorů, plyne z dnes zveřejněného průzkumu.

Obavy z možných komplikací

Francouzské úřady požádaly letecké společnosti, aby zrušily 20 procent víkendových letů kvůli obavám ze stávek a možných komplikací. Pařížská radnice také ve čtvrtek oznámila, že v důsledku stávek se v metropoli začal hromadit odpad a v ulicích ho zůstalo 3700 tun. Stávka pracovníků v ropném průmyslu má jen minimální dopad, bez pohonných hmot je dnes asi pět procent čerpacích stanic, píše Le Figaro.

Úterní šestý den stávek přilákal rekordní počet lidí. Podle odhadů ministerstva vnitra se protestů zúčastnilo kolem 1,28 milionu lidí, podle odborářů dokonce 3,5 milionu. Manifestace kritizují zejména posun věku odchodu do penze ze 62 let na 64.