Jako z filmu. Plavci u břehu pláže Melenara ve španělském městě Telde byli šokovaní, když nad hladinou spatřili charakteristickou špičatou ploutev. Když si uvědomili, že se jedná o téměř třímetrového žraloka, rychle kontaktovali plavčíky a ti zase zavolali policii. Nikomu se nic nestalo a žralok nedlouho poté zamířil rychle zpátky do hlubších vod, kde pokračoval v lovení kořisti.

Muži zákona po oznámení pláž uzavřeli a vydali se na vodních skútrech hledat, jestli návštěvníkům ještě hrozí nebezpečí. Nebyla to přitom jediná pláž, kterou kvůli nebezpečnému zvířeti uzavřeli. Plavci oznámili, že žraloka viděli také u pláže Salinetas nedaleko Telde.

Tři poplachy

O dvě hodiny později policisté ze stejného důvodu uzavřeli ještě třetí pláž, San Augustin na jihu ostrova. Žraloka spatřil turista poblíž restaurace Balcon de San Augustin. Viděli ho také pracovníci Červeného kříže. Portál Daily Mail doplňuje, že nebylo jasné, zda se jedná o stejnou parybu, nebo lidé na pláži viděli odlišné zvíře. Ví se jen, že plavci pozorovali stejný druh žraloka.

Nejdříve se spekulovalo o tom, že je žralok velký dva metry, po sledování dronem ale policisté uvedli, že mohl měřit až tři metry.

Záběry, ze kterých mrazí 

Španělští policisté také v neděli na internetu sdíleli dvě videa, na kterých je vidět zmíněný žralok. Na prvním videu lze rozpoznat jen ploutev trčící z vody. Na druhém už jsou letecké záběry velkého žraloka s typicky formovanou hlavou.

Pláž Melenara podle informací portálu Sky News zůstala uzavřena až do pondělí. Poté na ní plavčíci opět vyvěsili zelené vlajky, což znamená, že turistům žádná nebezpečí ve vodě nehrozí.

Naposledy žraloci útočili ve vodách u americké Floridy, kde napadli tři plavkyně. Jedné z nich zvíře amputovalo část ruky, druhá zase utrpěla vážná poranění nohy a ruky, třetí vyvázla s lehčím zraněním nohy. Florida je přitom první v počtu případů útoků, žraloci zde lidi od roku 2012 do 2021 napadli 259krát. Žádný z ataků zatím nebyl smrtelný. Žraloci ale útočí i na Havaji, v Jižní Karolíně a v Austrálii.