Haščák všechna obvinění, která byla vůči jeho osobě vznesena, odmítá. Vzdal se všech výkonných pozic v investiční skupině Penta, nadále ale zůstává jejím spoluvlastníkem. Řídící pozice po něm převezme Iain Child, který bude působit jako řídící partner divize Buy Out, odpovědné za všechny investiční projekty Penty - s výjimkou Penty Real Estate.

Iain Child se stal spolumajitelem  Penty v listopadu 2010. Předtím působil v Deloitte Central Europe na pozici Senior Partnera.  Iain se narodil ve Velké Británii, dlouhodobě ale žije a pracuje na Slovensku. V Pentě měl doposud na starosti především investice v Primabance a ve Fortuně Entertainment Group.

Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák.
Slovenská policie zadržela a obvinila šéfa Penty Haščáka. Kvůli korupci

„Na Slovensku je naše skupina největším zaměstnavatelem, v našich firmách pracuje více než 15 tisíc lidí. Podnikáme v souladu se zákony, naše firmy jsou významnou součástí ekonomiky v regionu, kde poskytují produkty a služby pro milióny zákazníků. Chci ubezpečit všechny naše zaměstnance, obchodní partnery a zákazníky, že je naše skupina stabilní. Navzdory ekonomické recesi, vyvolané koronavirusem, jsme ve výborné kondici, což nám umožňuje podporovat všechny naše firmy a projekty,“ uvedl k současné situaci Child.

Na výkonném řízení skupiny Penta sa podílejí další tři spoluvlastníci. Jsou jimi Marek Dospiva, řídící partner Penta Real Estate, Jozef Oravkin, zodpovědný za Privatbank, část realitních projektů na Slovensku a za investice skupiny ve společnosti Slovalco, a Eduard Maták, který zodpovídá za investice ve zdravotnictví.

Policejní razie

V sídle společnosti Penta v bratislavském Digital parku zasahovaly v úterý desítky policistů. Penta obvinění Haščáka i policejní zásah označila za neopodstatněné. Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých politiků a úředníků na Slovensku Pentou v letech 2005 a 2006. 

"Považujeme zásah za neadekvátní, vždy jsme policii poskytovali plnou součinnost," uvedl v prohlášení manažer Penty pro vnější vztahy Martin Danko. „Jaroslav Haščák byl na plánovaném výslechu, po jeho skončení ho policie zadržela,“ dodal.

Firma uvedla, že Haščák během více než osmi let vyšetřování kauzy Gorila s policií plně spolupracoval. Zásah ozbrojených policistů ve svých prostorách Penta kritizovala jako "nepřiměřenou a neopodstatněnou demonstraci síly".

Nahrávky odposlechů

Kromě jednoho z nejbohatších Slováků Haščáka policie podle portálu obvinila i bývalého ředitele kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby (SIS) Ľubomíra Arpáša a jeho choť, která v minulosti rovněž pracovala pro tajnou službu.

Bývalý policejní prezident Tibor Gašpar
Razie na Slovensku: policisté zadrželi svého exšéfa Gašpara a další funkcionáře

Ten měl z SIS vynést nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky prý Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí založili společnost, která dostala od jedné z Haščákových firem 194 tisíc eur (pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby.

Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou. Nahrávka o délce zhruba 39 hodin z odposlechů v aféře Gorila unikla do slovenských médií loni. V roce 2018 ji zajistila slovenská policie při domovních prohlídkách stíhaného podnikatele Mariana Kočnera.

Penta Investments je vlastníkem vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává regionální Deníky a Deník.cz.