„Počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem se (na Slovensku, pozn. red.) za tři týdny téměř ztrojnásobil. V současnosti je s covid-19 nebo podezřením na něj v nemocnicích 500 pacientů, 83 procent z nich je plně očkovaných. Většina nemocnic zatím situaci zvládá,“ prohlašuje slovenský televizní moderátor RTVS v krátké videosmyčce, jež se začala koncem září šířit na Slovensku a od tohoto týdne také v Česku, provázená alarmujícím titulkem, ale bez jakýchkoli dalších podrobností.
Deník proti fake news.Důvod, proč toto video nezahrnuje více informací a obsahuje pouze zmíněné tři věty, je poměrně jednoduchý: skutečnost je totiž přesně opačná, než zmíněná videosmyčka uvádí – 84,5 procenta pacientů, kteří museli být na Slovensku hospitalizováni s nemocí covid-19, není plně očkováno (údaj k 30. září 2021), a počet hospitalizací rychle narůstá.
Proč tedy ve videu zaznívá opak? Protože moderátor večerní zpravodajské relace „Správy RTVS“ Viliam Stankay se v živém vysílání při uvádění reportáže docela jednoduše přeřekl. Ze slov „nie je“ (což ve slovenštině znamená „není“) mu vypadlo první slovíčko „nie“.
Střihačka manipulátorka
Případ podrobně rozebral slovenský tým tiskové agentury AFP pro ověřování faktů a věnovala se mu také slovenská policie na své facebookové stránce „Hoaxy a podvody – Polícia SR“.
Podle slovenské policie umístila video s vystřiženým úryvkem ze zpráv RTVS na svůj facebookový profil 27. září 2021 večer uživatelka, jež se prezentuje jako „Jaja Frasier“. Ta ho doprovodila komentářem: „Co se člověk nedozví ze zpráv RTVS??? 83 % v nemocnicích je plně očkovaných??!“

Její účelově a manipulátorsky sestřižené video s moderátorovým přeřeknutím se okamžitě začalo lavinovitě šířit po slovenském internetu a během října se „přelilo“ také do Česka, kde se začalo objevovat na sociálních profilech uživatelů sdílejících konspirační teorie a ve skupinách odmítajících očkování.
„Jaja šikovně využila očividného moderátorova breptu. A skočilo na to více než 2000 uživatelů Facebooku…“ píše na své stránce Hoaxy a podvody slovenská policie. Hoax vyvrátila hned druhý den poté, co se na profilu uživatelky Jaji objevil.
„Jaja nepočítala s tím, že RTVS bude mít archív reportáží. Takže je to přesně naopak, až 83 procent hospitalizovaných není plně očkovaných. Tady je úvod reportáže: ‚Počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem se za tři týdny téměř ztrojnásobil. V současné době je v nemocnicích s chorobou covid-19 nebo podezřením na ni 500 pacientů. Přes 83 procent z nich NENÍ plně očkováno. Většina nemocnic zatím zvládá situaci,‘“ uvedla 28. září 2021 slovenská policie.
Lež se šíří
Policie ve svém příspěvku nedodala, zda proti uživatelce Jaje Frasier podnikla nějaké další kroky, pravda ale je, že Jajin původní post z jejího facebookového profilu zmizel. Mezitím jej však sdílely stovky lidí a v dalších úpravách se šířil pořád dál a dál.
Podle slovenského týmu agentury AFP se jednou z vůbec nejvirálnějších verzí tohoto hoaxu stala ta, jež se objevila na soukromém profilu známého slovenského dezinformátora Tibora Rostáse, vystupujícího pod pseudonymem Tibor Eliot Rostas, šéfredaktora dezinformačního časopisu Zem a Vek. Ten zmíněné video sdílel 29. září s komentářem: „Jaký důkaz je ještě potřeba, aby lidé pochopili, o co tu jde?“

Během necelých 48 hodin převzalo jeho příspěvek více než 2300 lidí, kteří ho šířili dál.
„Rostáse v minulosti odsoudili za hanobení národa, rasy a a přesvědčení. Sociální síť Facebook zrušila v prosinci 2020 stránky jeho časopisu Zem a vek,“ upozorňuje AFP. (Rostás byl v prosinci 2019 uznán slovenským soudem vinným ze spáchání extremistického deliktu v souvislosti s článkem „Klín Židů mezi Slovany“ z roku 2017, v němž obviňoval Židy z rozvracení společnosti, a odsouzen k pokutě 4000 euro, pozn. red.)
Video se lživou informací o procentu očkovaných v nemocnici si však i přesto získalo na Facebooku „popularitu“ a do konce září je podle AFP sdílelo více než šest tisíc uživatelů.

V Česku se začalo tento týden šířit prostřednictvím facebookové skupiny „Chceme obecné referendum bez omezení tématu referenda“ s 29,5 tisícem členů, kam je 18. října umístila uživatelka označující se jako Jana Prokešová. Do středy 20. října je sdílelo dalších více než 170 návštěvníků či členů této skupiny.
Televize se omlouvá
Mluvčí televize RTVS Andrea Pivarčiová sa za chybu omluvila a uvedla, že upozornění na ni přidala televize i do samotné relace umístěné v jejím archívu. Fakt, že šlo skutečně pouze o přeřeknutí, dokládá také reportáž televizního redaktora Jozefa Kubánka, která v relaci následovala bezprostředně po živém moderátorově vstupu ze studia a je celá dostupná na webu RTVS i s vlastním článkem.

Za svůj brept se omluvil rovněž Stankay. „Chyba vznikla jen a pouze z mé strany. Správně jsem měl říct, že 83 % pacientů z uvedeného počtu v nemocnicích není očkováno dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19. Bohužel, když jsem se o přeřeku vůbec dozvěděl, bylo už po vysílání. Upozornilo mě na to vícero známých, kteří mi poslali video, šířící se sociálními sítěmi. Nechci celou situaci zlehčovat tím, že jsem jen člověk a mohu se splést jako každý. Prostě se lidsky a s pokorou za svůj omyl omlouvám všem divákům, očkovaným i neočkovaným,“ sdělil Stankay písemně AFP.