Třetí největší město Chorvatska, ležící na nedaleko hranic s Maďarskem a Srbskem, se dle studie uveřejněné v odborném vědeckém medicínském týdeníku Lancet a citované britským The Guardian stalo loni místem, kde se nejvíce umírá na následky vedra. V celé Evropě si loni teplé počasí vyžádalo na 70 tisíc životů.  

Vědci vycházeli z modelu, kdy srovnávali s vedrem spojená úmrtí v 854 největších městech Evropy. Nad tím, proč největší mortalitu vykazuje právě Osijek, si lámou hlavu. „V minulém století nějaká rizika byla, ale ne tak velká,“ řekla The Guardianu ke studii klimatoložka z Chorvatské meteorologické a hydrologické služby Lidija Srnec.

Evropu v létě sužovaly extrémní vlny veder:

Evropu sužuje rekordní vedro. Vědci varují, že v budoucnosti budou vlny veder ještě intenzivnější.
Extrémní vedra v Evropě? Bude ještě hůř, varují experti. Důvody dobře znají

Poukázala na barevný graf teplotních výstrah na počítači ve své kanceláři v Záhřebu. „Jak se blížíte k dnešku, období s červenými výstrahami je více a trvají déle," doplnila.

K záhadě přispívá i to, že Osijek není „betonové“ město, ale je plné zeleně a leží na břehu řeky Drávy. která se 12 kilometrů po proudu vlévá do Dunaje. Navíc se v jeho bezprostřední blízkosti nalézá jeden z největších mokřadů v Evropě Kopački rit.

Zdroj: Youtube

Právě mokřady ovšem nabídly vědcům jednu z teorií, které mohou počet mrtvých vysvětlit. Vodní plochy, které Osijek obklopují, jsou pomalu tekoucí nebo stojaté, což způsobuje, že vzduch je vlhký. A hodně vody ve vzduchu znamená, že se z kůže odpařuje méně kapiček potu, které odvádějí teplo z těla.

Dalším faktorem může být jídlo. Chorvatsko má nejvyšší podíl lidí s nadváhou nebo obezitou v Evropě. Na pobřeží lidé dávají přednost středomořské stravě, která zahrnuje ryby, zeleninu a víno, před masem, bramborami a pivem. Osijek však není přímořský a jeho kuchyně je plná tučných jídel, která v důsledku ucpávají tepny a zvyšují krevní tlak.

V Chorvatsku ohrožují životy i některá zvířata:

V chorvatských vodách i na pevnině žijí živočichové, kteří pro vás mohou být potenciálně nebezpeční
Nebezpečná zvířata v Chorvatsku: Buďte opatrní, žijí tam ve vodě i na souši

Na vině mohou být i komáři, kteří mohou přenášet celou řadu chorob. Biolog z univerzity v Osijeku Branimir Hackenberger, který se zabývá modelováním hmyzích populací, řekl, že člověka, který v létě sedí u řeky, mohou komáři poštípat 300 krát za hodinu. „V Osijeku máme více komářích útoků za hodinu než v Burkině Faso,“ osvětlil na webu britského listu svůj pohled na věc.

Chorvatské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že o studii v Lancetu ví, ale neanalyzovalo, proč jsou Osijek a Chorvatsko obecně na špici. Jeho zástupci však uvedli, že již mají systém včasného varování a doporučení pro ochranu před horkem.

Průměrné počty úmrtí na horko v Evropě u lidí nad 20 let

• Chorvatsko – 42
• Malta – 27
• Itálie – 25
• Slovinsko – 24
• Bulharsko – 24
• Kypr – 24
• Rumunsko – 23
• Řecko – 20
• Maďarsko – 16
• Slovensko – 16

Zdroj: The Guardian