Politička, jejíž strana vyhrála zářijové volby, v pátek od prezidenta přijala pověření a v rozporu se zvyklostmi rovnou předložila seznam ministrů.

Vládu vytvořily strany pravicového bloku, který má v parlamentu pohodlnou většinu. Kabinet bude mít kromě premiérky 24 členů. Nová vláda poprvé zasedne v neděli v poledne a podle tisku požádá příští týden o důvěru ve Sněmovně i Senátu.

Europoslanec za stranu Bratři Itálie Carlo Fidanza
Západ se na italskou vládu může spolehnout, říká europoslanec Carlo Fidanza

Přísahu složilo devět ministrů ze strany Meloniové, pět ministrů ze strany Vzhůru, Itálie (FI) čtyřnásobného premiéra Silvia Berlusconiho a dalších pět ministrů strany Liga (L), z toho šest žen. Pět ministrů jsou nepolitičtí odborníci. Ceremoniálu v paláci Quirinale přihlížela i šestiletá dcera Meloniové Ginevra, kterou provázel partner 45leté političky, televizní novinář Andrea Giambruno.

Nová italská vláda chce sloužit Itálii s hrdostí a smyslem pro odpovědnost, prohlásila po jmenování Meloniová. Mezi ministry už vznikl první kompetenční spor. Ministr dopravy a šéf Ligy Matteo Salvini, který čelí soudu kvůli blokování lodi s migranty, požaduje, aby jeho ministerstvo i nadále mělo kontrolu nad správami italských přístavů. Ve stávající vládě ale vzniklo nové ministerstvo jižních regionů a moře, které vede Sebastiano Musumeci z FdI a pod které by tyto úřady mohly nově spadat. „Bude čas se o tom pobavit,“ reagoval na vyjádření vládního kolegy Musumeci.

Gratulace ze zahraničí 

Nové premiérce pogratulovala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Americký prezident Joe Biden prohlásil, že se těší na spolupráci s novou vládou v Římě v další podpoře Ukrajině, rozvoji lidských práv a demokratických hodnot či udržitelného ekonomického růstu.

„Těším se na pokračování plodné spolupráce pro zaručení míru a prosperity na Ukrajině, v Itálii a ve světě,“ napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Alexandr Vondra.
Italský triumf pravice? Vondra: Meloniová není neofašistka, ale nová Thatcherová

Podle agentury AFP není stále jasné, zda se s Meloniovou setká francouzský prezident Emmanuel Macron, který bude v Římě v neděli a pondělí, aby se zúčastnil konference o míru pořádané katolickou komunitou Sant´Egidio a setkal se s papežem Františkem.

Vznik nové italské vlády je podle maďarského premiéra Viktora Orbána velkým dnem pro evropskou pravici. „Všude v Evropě se dostávají k moci vlastenci a s nimi také Evropa národů, kterou chceme,“ napsala francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová.

Meloniová je třetí nejmladší šéfkou kabinetu v historii italského republikánského zřízení a vede 68. vládu od vzniku republiky v roce 1946.