Zatčení Messiny Denara potvrdil velitel speciálního útvaru ROS karabiníků Pasquale Angelosanto. „Byl zadržen v jedné klinice v Palermu, nekladl odpor,“ uvedl Angelosanto. Podle italského tisku byl následně Messina Denaro převezen na utajované místo. Podle agentury ANSA lídr mafie docházel do kliniky, kde byl zadržen, pravidelně a pod falešnou identitou se tam asi rok léčil s rakovinou. Podle televize Sky Tg24 by se mohl Denaro před soudem objevit ve čtvrtek v sicilském městě Caltanissetta.

Na zatčení muže, kterého místní tisk označuje za posledního velkého bosse sicilské mafie, ihned reagovali na sociálních sítí italští politici. „Je to velká výhra státu, který dokazuje, že se před mafií nikdy nevzdal,“ uvedla premiérka Giorgia Meloniová. Ta dnes odcestovala na Sicílii, kde u pomníku připomínajícím zavraždění Falconeho a Borsellina držela minutu ticha na památku těchto dvou bojovníků proti mafii.

„Dnešní den je pro nás dnem oslav, protože můžeme říci našim dětem, že mafii lze porazit,“ uvedla Meloniová. „Líbí se mi představa, že by tento den mohl být dnem oslav úsilí mužů a žen, kteří vedli boj proti mafii,“ řekla premiérka novinářům po příletu do sicilské metropole Palerma. Dodala, že takový návrh předloží.

„Mafie nakonec vždy pohraje“

O velkém úspěchu státu a policie v souvislosti se zatčením Messiny mluví i další politici. Podle šéfa opoziční Demokratické strany Enrika Letty zadržení Messiny Denara ukazuje, že „mafie nakonec vždy prohraje“.

Někteří ale zpochybnili práci policie s tím, že zadržení mafiánského bosse trvalo tak dlouho. Agentura Reuters také připomněla, že nejmocnější italskou mafií už dávno není Cosa Nostra, ale kalábrijská 'Ndrangheta. „Sicilská mafie není už tak silná, jak bývala, zvláště od 90. let minulého století, nebyla schopna proniknout na drogový trh a hrála tak druhé housle po ‘Ndranghetě,“ citovala agentura Reuters experta na kriminologii Federika Vareseho z Oxfordské univerzity.

Messina Denaro převzal vedení Cosa Nostry poté, co byli zatčeni její předchozí šéfové Bernardo Provenzano v roce 2006 a Salvatore Lo Piccolo o rok později. Před justicí se Messina Denaro skrýval od roku 1993. K doživotí byl odsouzen také kvůli bombovým útokům v roce 1993 ve Florencii, Římě a Miláně, při kterých zemřelo deset lidí. Prokurátoři ho obžalovali i v souvislosti s mnoha dalšími vraždami, které se připisují italské mafii.