Investigativní reportér Kuciak byl spolu se svou přítelkyní zastřelen v roce 2018. Obžaloba tvrdí, že Kočner si Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky. Zsuzsová podle obžaloby zločin zprostředkovala.

Vražda vyústila na Slovensku před čtyřmi lety v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. Z funkce premiéra tehdy odstoupil Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) po porážce v parlamentních volbách v roce 2020 skončila v opozici.

Dům v obci Veľká Mača, kde byl zavražděn slovenský novinář Ján Kuciak s partnerkou
Čtyři roky poté. Slovensko si připomíná vraždu novináře Kuciaka a jeho snoubenky

Líčení v kauze Kuciakovy vraždy se vrátí na začátek. Kočner a Zsuzsová totiž měli námitky k novému složení tříčlenného soudního senátu, který případ projednává. Jeden ze soudců byl kvůli své dlouhodobé pracovní neschopnosti vyměněn za soudkyni Pamelu Záleskou.

Obhajoba neuspěla u senátu s námitkou podjatosti vůči Záleské, kterou podala kvůli tomu, že Záleská na konci roku 2019 schválila dohodu o vině a trestu s jedním z obžalovaných v případu Kuciakovy vraždy. Na základě této dohody si zprostředkovatel vraždy reportéra Zoltán Andruskó odpykává trest 15 let vězení; Andruskó vinu přiznal a spolupracoval s policií.

O setrvání Záleské v senátu bude ještě rozhodovat nejvyšší soud, protože advokáti obžalovaných podali námitky. Odpoledne Specializovaný trestní soud proces v kauze Kuciakovy vraždy odročil, líčení by mělo pokračovat na konci března.

Jeden z obžalovaných Marian Kočner v síni slovenského nejvyššího soudu
Kauza vraždy Jána Kuciaka: Slovenský nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt

Specializovaný trestní soud, který se v zemi zabývá i nejzávažnějšími kriminálními případy, by se měl na základě verdiktu nejvyššího soudu zabývat v Kuciakově kauze i některými dosud neprojednanými důkazy.

Kočner u soudu hovořil o manipulování s důkazy a lhaní svědků, jakož i tom, že to může dokázat.

K soudu přišli také rodiče Kuciaka a Kušnírové, kteří novinářům shodně řekli, že doufají ve spravedlnost. Stejně jako v původním procesu se také nyní plánují líčení účastnit.

Bez účasti veřejnosti 

Případ vraždy Kuciaka a Kušnírové soud spojil s obžalobou z přípravy nedokonaných vražd prokurátorů i právníka, z nichž dva se mezitím stali čelnými představiteli slovenské prokuratury; Maroš Žilinka je nyní generálním prokurátorem a Daniel Lipšic šéfem úřadu speciální prokuratury, což je elitní složka slovenské prokuratury. V této kauze jsou stíhaní kromě jiných Kočner a Zsuzsová.

Kočner si v současnosti odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek, Zsuzsová byla loni pravomocně odsouzena za podíl na jiné vraždě.

Podnikatel Marian Kočner v jednací síni specializovaného trestního soudu v Pezinku.
Nečekaný verdikt. Zůstávají pochybnosti, komentují Slováci osvobození Kočnera

Na rozdíl od původního líčení nyní soud zasedá v malé soudní místnosti, kam se veřejnost nedostala. Soud zřídil videopřenos do vedlejší místnosti, která rovněž nemá velkou kapacitu. Kvůli tomu soud omezil počet novinářů, kteří mohou líčení sledovat v jeho budově. Dřívější líčení probíhala v blízké budově justiční akademie, kde je velká místnost. Podle soudu větší místnosti byly již rezervovány na jiné akce.