„V této chvíli už nejsem členem vlády. Žádost o rezignaci jsem podal premiérovi, který ji schválil. Co vím, tak už ji podepsal i prezident,“ řekl agentuře PAP Kaczyński.

Dodal, že se nyní musí soustředit na to, co je nejdůležitější pro budoucnost Polska. „Nechci přeceňovat svou roli, ale strana (Právo a spravedlnost) potřebuje znovu získat zápal, protože se blíží moment, který je pro politické strany všude na světě nejdůležitější,“ uvedl nyní už bývalý vicepremiér, který již dříve oznámil, že se chce soustředit na přípravu parlamentních voleb.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczynski
Nepsaný šéf Polska. Kaczyńskému vězení hrozí jen tehdy, když prohraje volby

Kaczyński se nevyjádřil k tomu, kdy bude jmenován jeho nástupce Blaszczak. Podle něj je to záležitost prezidentské kanceláře.

Kaczyński se stal místopředsedou vlády v říjnu roku 2020. V kabinetu předsedal bezpečnostní radě, ve které působí ministři obrany, vnitra, spravedlnosti, zahraničí a koordinátor tajných služeb. Kaczyński také vede PiS a bývá považován za nejvlivnějšího politika v současném Polsku. Nyní chce zmobilizovat vládní stranu, aby volby vyhrála potřetí za sebou.

Muž číslo jedna 

Kaczyńského odchod z vlády opoziční politici podle serveru Onet okomentovali ironicky. „Panebože, co si počneme?“ prohlásil v rozhlase bývalý kandidát na prezidenta a předseda nového centristického hnutí Polsko 2050 Szymon Holownia. Vážně už dodal, že z hlediska polské bezpečnosti je situace stejná bez ohledu na to, zda je či není Kaczyński ve vládě.

„Nic se nezmění. Kaczyński nadále zůstane mužem číslo jedna,“ usoudil předseda opozičních lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz. „Jaroslaw Kaczyński odešel z vlády, aby se mohl plně věnovat řízení vlády,“ ironicky poznamenal poslanec Evropského parlamentu Marek Belka.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro naopak v televizi Polsat News zdůraznil Kaczyńského zásluhy na přijetí „gigantického programu (vyzbrojení ozbrojených sil), jaký nemá v polských dějinách obdoby“.

Polští vojáci během příprav na cvičení Defender Europe 22
Reakce Polska na válku. Vzniknou dvě nové vojenské divize

Vůdce liberální opozice Donald Tusk před novináři poznamenal, že Kaczyński se stal místopředsedou vlády, aby dohlížel na Morawieckého a Ziobru, aby se nehádali. „Určitě bude dělat totéž i mimo vládu. Nemyslím, že by to nějak ovlivnilo kvalitu vládnutí. Bude stejně špatné s ním ve vládě i bez něj,“ prohlásil podle listu Gazeta Wyborzca.

„Slyšel jsem, že Kaczyński bude jezdit po Polsku. Doufám, že konečně zastaví na nějaké benzince a uvidí, co způsobil,“ dodal.