Británie po referendu z roku 2016 a letech vnitřních politických bojů opustila EU letos 31. ledna. Členem evropského bloku a jeho předchůdců byla 47 let. Do konce letošního roku je ještě v takzvaném přechodném období.

Vyjednaná dohoda bude určovat to, podle jakých pravidel se vztahy mezi ní a evropskou sedmadvacítkou budou řídit od 1. ledna 2021. Hlavním cílem náročných jednání bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly. Dohoda ale obsahuje i pasáže o rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Cestující na nádraží v Londýně
Obavy z viru. Od Británie se izolují další země, i Polsko či Kanada

Dohodu budou muset ještě schválit členské země EU, Evropský parlament (EP) i britští poslanci. Předseda EP David Sassoli už oznámil, že europoslanci budou o dohodě hlasovat až příští rok. Zástupci členských zemí tak budou muset najít způsob, jak dohodu "provizorně aplikovat", aby se podle ní mohly řídit už od 1. ledna. Velvyslanci EU27 se kvůli tomu sejdou už v pátek. Britští poslanci budou o dohodě hlasovat 30. prosince, tedy pouhý den před koncem přechodného období. Většina vládních konzervativců bude zřejmě hlasovat pro dohodu a opoziční předák Keir Starmer slíbil i podporu labouristů.

Johnson uzavření dohody slavil jako triumf. "Máme zpět kontrolu nad svými zákony a svým osudem," uvedl. Dodal, že Soudní dvůr EU už nebude hrát v Británii roli. "Znamená to, že od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost," řekl premiér. Dohoda je podle něj dobrá pro celou Evropu, neboť EU bude mít za dveřmi prosperující zemi.

Zájmy EU i Británie

Dohoda, kterou se dnes podařilo dojednat, podle šéfky Evropské komise nechrání jen zájmy EU, ale i zájmy Británie. "Bude solidním základem pro nový začátek s dlouholetým přítelem," dodala.

Evropská unie podle von der Leyenové ukázala v jednáních jednotu a sílu. "Můžeme konečně nechat brexit za sebou a Evropa se může dál posouvat kupředu," zdůraznila. Dohoda podle šéfky EK obsahuje zásadní opatření pro případ, že se jí některá ze stran nebude řídit.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová
Divoký brexit je pravděpodobnější než dohoda, soudí šéfka Evropské komise

Hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier označil dnešek za den úlevy, který je ale poskvrněn i smutkem nad odchodem Británie z EU. Nyní se podle něj musí k dohodě vyjádřit jednotlivé členské země a také Evropský parlament.

Merkelová označila dohodu EU s Británií za historickou 

Za historickou označila německá kancléřka Angela Merkelová dohodu o budoucích vztazích, kterou se podařilo uzavřít Evropské unii s Británií. Výsledek jednání přivítal rovněž irský premiér Micheál Martin či předseda italské vlády Giuseppe Conte. Španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že s Británií dál povede dialog o Gibraltaru.

"Touto dohodou vytváříme základy pro novou kapitolu v našich vztazích," uvedla Merkelová. "Británie bude i mimo Evropskou unii nadále důležitým partnerem Německa a Evropské unie," dodala.

Kancléřka slíbila, že Německo urychleně dohodu prostuduje. Vláda by o ní mohla jednat už v pondělí 28. prosince. "Věřím, že máme před sebou dobrý výsledek," dodala.

Vánoční strom u Braniborské brány v Berlíně na snímku z 25. listopadu 2020
Rizikové svátky. Pozor na šíření covidu o Vánocích, varuje státy Evropská komise

Úlevu nad výsledkem jednání vyjádřil i německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Byl to vyjednávací maraton, ale ve světovém rekordu a s dlouhým závěrečným sprintem," uvedl. Podle něj se dlouhé vyjednávání vyplatilo. Německo, které nyní předsedá Radě EU, udělá podle Maase vše pro to, aby mohla dohoda začít provizorně platit už 1. ledna 2021.

Irský premiér Micheál Martin uvedl, že dohoda je "dobrým kompromisem a vyváženým výsledkem" a také "nejméně špatnou formu brexitu, jaká byla možná". Za dobré zprávy výsledek jednání označili i premiéři Itálie, Belgie či Nizozemska. Španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil, že bude pokračovat s Británií v dialogu o Gibraltaru.

Petříček: Konec nejistoty

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka znamená dohoda konec nejistoty. Na twitteru napsal, že se jedná o dobrou zprávu, nyní je ale podle něj potřeba pročíst 2000 stran textu. Dohodu uvítala i česká eurokomisařka Věra Jourová.

Slova spokojenosti zazněla i z druhé strany Lamanšského průlivu. Bývalá britská premiérka Theresa Mayová ocenila, že dohoda umožňuje, aby obchod mezi Británií a EU nadále fungoval. Expremiér David Cameron, který vyhlásil v roce 2016 referendum o brexitu, uvedl, že obchodní dohoda je klíčová pro "nový vztah s EU jako přítelem, sousedem a partnerem".

Jeden z hlavních strůjců brexitu Nigel Farage uvedl, že dohoda není dokonalá, Británie je ale na tom podle něj nyní lépe, než před pěti lety, kdy byla ještě členem EU. "Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal," uvedla naopak skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Za dobrou zprávu označil výsledek jednání také italský premiér Giuseppe Conte. Británie podle něj zůstane klíčovým partnerem a spojencem EU a stejně tak Itálie. Španělský premiér Pedro Sánchez dohodu rovněž přivítal. "Španělsko a Spojené království budou pokračovat v dialogu, aby dosáhly dohody o Gibraltaru," dodal.

Ursula von der Leyenová
Chvíle pro Evropu. Očkování začne 27. prosince, oznámila šéfka Komise

Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa je vyjednaná dohoda základem pro silné partnerství EU a Spojeného království a poskytuje klíčové záruky pro "spravedlivou soutěž pro naše firmy". Nizozemský premiér Mark Rutte označil uzavření dohody za "skvělou zprávu".

Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) uvedlo, že dosažení dohody znamená pro evropský automobilový sektor úlevu. Odvětví se tak podle něj vyhne katastrofickým dopadům, které by přinesl definitivní odchod Británie z EU bez dohody.

Zklamání naopak vyjádřili zástupci britských i unijních rybářů. Budoucí pravidla rybolovu byla jedním z hlavních sporných bodů v jednání. Rybáři EU se nakonec podle dohody budou muset do poloviny roku 2026 vzdát čtvrtiny svých dosavadních úlovků v britských vodách. Následně se bude o nových podmínkách jejich přístupu do britských vod vyjednávat každoročně.

Uzavření dohody posílilo britskou libru. Po 19:00 SEČ britská měna k dolaru přidávala 0,35 procenta na 1,3540 USD. K euru měla libra ve stejný čas k dobru 0,4 procenta - jedno euro stálo 0,8999 GBP.