V pátek krátce po osmé hodině ráno muž v modré uniformě postupně posunuje kynutím ruky jedno auto za druhým směrem za hraniční linii. „Halt!“ ozývá se čas od času od přistavených kontejnerů, které tady v Drasenhofenu zapadly do koloritu nevzhledných hraničních budov už v době covidové.

U sousedů - RakouskoZdroj: Deník

„Vidíte, kolik tady projíždí kamionů? V covidu jsme měli zvlášť kontroly pro řidiče nákladních, a zvlášť pak pro řidiče osobních aut. Teď kolem nás projíždějí všichni dohromady. Jsem tu sám, nemám šanci zkontrolovat každý kamion, i kdybych sebevíc chtěl. Kdybych si i nechal otevřít korbu, tak co bych asi zmohl, kdyby na mě vyskočily dvě stovky migrantů? To už nikdo nedomyslel,“ mává rukou na znamení rezignace strážce rakouských hranic.

Uprchlíci ze zemí Afriky a Blízkého východu vnímají Česko stále jako tranzitní zemi, odkud putují dále do západní Evropy. Ilustrační foto.
Nelegální migrace v Evropě sílí. Česko řeší skoro dvojnásobek případů

Znechucení neskrývá. Ze situace viní vedení Evropské unie. „Celá unie ať jde do kytek! Politici nejsou schopní přijmout taková opatření, aby se něco podobného nedělo. A my to tady potom společně s řidiči, kteří za nic nemůžou, musíme odnášet,“ říká redaktorce Deníku policista.

Na jedné směně se střídá s pouhými třemi kolegy. On například na hranici do Drasenhofenu dojíždí z půl hodiny vzdáleného Laa an der Thaya. „Nemáme lidi. Vůbec nevím, jak si to naši politici představují. Podle všeho tady takto budeme stát a lepit kontroly minimálně dva měsíce,“ zmiňuje policista.

Tvoří se dlouhé kolony 

Během hovoru stíhá odbavovat jedno auto za druhým. Kontroluje osádku téměř všech. Práci mu ulehčují sami řidiči. Téměř každý už má totiž v ruce připravené doklady. „Pochopitelně, že mě zavedení kontrol netěší. Ale rozumím tomu,“ říká lámanou češtinou s množstvím anglických slovíček jeden finský řidič.

Ilustrační snímek
Do EU loni zamířilo 330 tisíc nelegálních migrantů. Dominuje balkánská trasa

Chvíli poté, co projede, se začíná tvořit kolona několika desítek aut. Důvodem je pět dodávek, jejichž řidiče policista postupně vyzývá k otevření. Všechny mají nákladový prostor prázdný. „Zatím jsme na žádné migranty nenarazili. Jen ve čtvrtek jsme odhalili jednoho kosovského Albánce, který měl zfalšované doklady,“ prozrazuje redaktorce další z policistů, který přichází kolegu vystřídat.

Pomoci by trojici na jihomoravské hranici mělo už za pár hodin šestatřicet studentů policejní školy. „Slíbili, že nám sem pošlou aspoň je. Kontrolovat doklady smějí, ale pokud bude nutné nějaké z aut odstavit, případně někoho z posádky zadržet, budou stejně muset zavolat nás. K takovému úkonu totiž ještě nejsou způsobilí,“ vysvětluje střídající pohraničník.

Rakouští policisté kontrolují řidiče také na hranicích mezi jihomoravským Mikulovem a dolnorakouským DrasenhofenemRakouští policisté kontrolují řidiče také na hranicích mezi jihomoravským Mikulovem a dolnorakouským DrasenhofenemZdroj: Deník/Iva Haghofer

Řidiči mířící přes hranice jsou shovívaví. Jedná se hlavně o pendlery, kteří míří do Rakouska za prací. Kontrola je zdržením při cestě do práce i pro řidiče z Mikulovska, který se představuje jako Jan.

„Nezbývá, než se obrnit trpělivostí a vyrazit dřív. Jsem ale ve spojení s ostatními kolegy, co se mnou v Rakousku dělají, a dáváme si vědět, jak to na hranicích aktuálně vypadá. Zatím to docela odsýpalo,“ hlásí.

Mezinárodní spolupráce 

Úřady ke kontrolám přistoupily na vybraných šesti největších hraničních přechodech v reakci na rozhodnutí Německa, jehož policisté se na hranice s Českou republikou postavili v pondělí. „Kontroly zavádíme v úzké koordinaci a spolupráci s německými policejními orgány. Mezinárodní spolupráce je zcela zásadní při boji s nelegální migrací, převaděči a teroristickými hrozbami,“ zdůrazňuje rakouský ministr vnitra Gerhard Karner.

Jihomoravský policista Miroslav Tóth byl velitelem českého kontingentu na misích u vnější schengenské hranice. Mimo jiné zažil pokusy migrantů překonat Orbánův plot na maďarsko-srbské linii
Migranty lapal u Orbánova plotu. Rozprchnou se, jako když střelí, říká policista

Představitelé rakouského ministerstva vnitra zatím počítají s kontrolami od středy po dobu deseti dní. Delší dobu už nechávají namátkově hlídat i hranice se Slovenskem, Slovinskem a Maďarskem. Němci stojí od pondělí kromě hranic s Českem také u vstupu do země z Polska a Švýcarska.

Hraniční kontroly s Rakouskem pak Německo táhne, s občasným přerušením, už od první migrační vlny v roce 2015.

Rubrika U sousedů

U sousedůU sousedůZdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v PolskuNěmecku a Rakousku.

Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako je Eliška Gáfriková na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata.

Přejeme hezké nedělní počtení.