Velebit, Uskok či Marjan. Takové nápady na název nového fotbalového klubu padaly začátkem roku 1911 nad korbely piva v pražské hospůdce U Fleků z úst čtyř studentů ze Splitu, kterým právě učarovalo derby mezi pražskými „S“. Nakonec se chorvatští příznivci Slavie Fabjan Kaliterna, Lucijan Stella, Ivan Šakić a Vjekoslav Ivanišević, po dohodě se svým starým učitelem Josipem Baračem. shodli na názvu Hajduk.

Slovo Hajduk je odvozeno od hajduků, tedy protiosmanským bojovníkům, kteří působili hlavně na území Srbska, ale také Valašska či Bulharska a dalších oblastech Balkánu.

Zdroj: Youtube

Nový klub studenti založili 13. února 1911. Od té doby také panuje přátelství mezi i Slavií a Hajdukem. Historickou událost pak od roku 2001 připomíná U Fleků pamětní deska s nápisem: „Zde byl roku 1911 založen fotbalový klub Hajduk Split.“ Ve Splitu se také dodnes traduje, že zakladatelé klubu přivezli z Prahy do dalmatské metropole první fotbalový míč.

Se svým „sešívaným“ vzorem se Hajduk setkal na hřišti při své premiéře na mezinárodní scéně. V roce 1913 Slavii podlehl 1:13.

Kousek od bankrotu

Za druhé světové války, kdy Split v letech 1941 až 1943 okupovali Italové, prokázali činovníci Hajduku odvahu tím, že nazvdory slibu výstavby nového stadionu odmítli hrát italskou ligu. Hráči klubu se poté připojili k partyzánům. 7. května 1944, na svátek patrona Splitu svatého Dominia, za přítomnosti partyzánského vůdce Josipa Broze Tita a britských důstojníků, byl Hajduk znovu zformován a začal hrát jako oficiální fotbalový tým jugoslávského odboje.

Nejvěrnější fanoušci klubu Dinamo Záhřeb se shromažďují ve fanouškovské skupině Bad Blue Boys. Z ní vzešla i hudební skupina Zaprešić Boys, která složila nejznámější chorvatské fotbalové hymny
Igraj moja Hrvatska! Fotbal se v Chorvatsku neobejde bez Zaprešić Boys

Se spojeneckými služebními fotbalovými týmy z druhé strany Jadranu se utkali v Itálii, kde 23. září sehráli slavný přátelský zápas s britskou armádou, jejž prohráli 2:9.

V roce 2012 se klub dostal do finančních potíží, když jeho dluhy přesáhly 100 milionů kun. Od bankrotu ho tehdy dělil výsledek jednoho zasedání splitského zastupitelstva. Nakonec však fanoušci přesvědčili vedení města k podepsání půjčky a začala obnova klubu.