Valentová se vydala s partou přátel na Korfu minulý týden. Obavy neměli, protože v tu chvíli byly požáry na jiných řeckých ostrovech. Situace se však v neděli změnila. Při večerní procházce na pobřeží je šokovalo červené světlo, které viděli na obzoru. Šlo z 22 kilometrů vzdáleného hořícího lesa východně od nich.

I v pondělí stále vidí na nebi oblaka kouře. Přesto jejich dovolenou aktuální situace zatím nijak neovlivňuje. „Od minulého týdne, kdy jsme na Korfu přijeli, jsme si nevšimli, že by se něco změnilo,“ řekla Valentová.

Děsivý pohled na červenou záři nad obzorem z korfského SidariDěsivý pohled na červenou záři nad obzorem z korfského SidariZdroj: se svolením Kristýny Valentové

Jak to vidí místní

Místní obyvatelé si podle ní s živlem hlavu nelámou. „Když jsme se o tom bavili s místními, tak nám řekli, ať si s tím neděláme starosti,“ vylíčila Valentová. Požáry lidem v Sidari prý denní režim nenarušují. Nadále se věnují cestovnímu ruchu, který je jejich hlavním zdrojem obživy. Jejich vesnice není tak obklopená lesy jako severovýchodní část ostrova, ve kterých požáry řádí. Lidé proto obavy nemají.

Vesnice Kiotari na ostrově Rhodos 24. července 2023. Desítky tisíc lidí již uprchly před plameny a mnoho vyděšených turistů se snaží dostat domů.
Požáry v Řecku přehledně: Nebezpečná místa. Kdy má člověk nárok na vrácení peněz

V tomto duchu mluvil i zástupce předsedy okresu Severní Korfu Theofanis Skembris. „Většinu požárů máme pod kontrolou a věříme, že brzy bude po všem,“ komentoval situaci pro BBC.

Nad Korfu se nese oblak kouřeNad Korfu se nese oblak kouřeZdroj: se svolením Kristýny Valentové

Kristýna je se svými přáteli ubytovaná v malé vesničce, která nemá hasičský sbor, a tak jim dovolenou nenarušují ani auta se záchranáři, kteří se z větších měst za zvuku sirén stahují k zasaženým oblastem.

Odlet z dovolené

Mladí turisté ze zpáteční cesty strach nemají, situací se snaží stresovat co nejméně. „Uklidňuje nás, že nečteme zprávy, jelikož tu máme slabý signál mobilních dat,“ vtipkovala Valentová.

Před sebou mají ještě čtyři dny dovolené, o dřívějším letu vůbec neuvažují.