Kdo nemá vakcínu nebo test, nesmí do práce a nedostane ani výplatu. Kdo by to přece jen zkusil, čeká jej pokuta až 1500 eur (asi 38 tisíc korun). Toto striktní proticovidové opatření platí ode dneška až do konce roku v celé Itálii. Plošně. Tyká se nejen státních zaměstnanců, ale i všech soukromých firem a živností.

Vláda věří, že touto cestou přesvědčí zbylé neočkované Italy, aby změnili názor. Země na Apeninském poloostrově s více než 80 procenty vakcinovaných přitom patří mezi lídry očkování na světě. Pro porovnání: v České republice si pro injekci dosud přišlo o zhruba dvacet procent lidí méně.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Nemožné skutečností? Unie je nyní proti covidu nejproočkovanější na světě

Italské vládní nařízení, které patří mezi nejtvrdší na světě, budí vášně. Obyvatelé malé toskánské usedlosti v kopcích třicet kilometrů jižně od Pisy mohou sloužit jako malý vzorek italské rozpolcenosti.

Důchodkyně Janet je radikální zastánkyní povinné vakcinace. „Naše vláda to měla nařídit už dávno, aby ochránila obyvatele. Zejména ty starší,“ říká rezolutně.

Sousedka, učitelka Rossella, jí vášnivě oponuje. „Nikdy se proti covidu očkovat nenechám. Je to jen bublina vytvořená farmaceutickými firmami, aby vydělaly,“ prohlašuje. Rosselle chybí ještě dva roky do penze, rozhodla se ale dát výpověď a odejít do předčasného důchodu. „Než abych dostala vakcínu a nutila děti ve škole nosit roušky, raději skončím,“ krčí rameny.

Interval pro přeočkování se zkrátí. Nově to bude pouhých šest měsíců.
Interval pro přeočkování se zkrátí. Nově to bude pouhých šest měsíců

Čtyřicátník Filippo rovněž vakcínu odmítal. „Nakonec mi ale nezbylo nic jiného. V práci mi dali vybrat: buď vakcína, nebo od pátku zůstaň doma, ale nečekej mzdu,“ uvádí technik z velké chemičky v Rosignanu.

Radikální politické strany a některé odborové centrály brojí proti vládě. Organizují demonstrace. Hrozí například blokádou významného přístavu v Terstu. Varují, že mnoho lidí dnes nepřijde do práce, a ohrozí tak fungování úřadů či podniků. Očekává se, že řadu sektorů, včetně dopravy a škol, dnes ochromí ohlášená protestní stávka.

Vzpomínka na minulý rok 

Podle italských médií není očkováno asi 15 procent pracovníků v soukromém sektoru a osm procent státních zaměstnanců. Odpůrci očkování mají jedinou šanci. Každé dva dny se nechat testovat. Tomu ale brání jednak omezená kapacita testů a také jejich vysoká cena. Test si hradí každý sám. Proto se ozývají hlasy, aby testy byly placeny vládou a aby se rozšířila jejich platnost ze 48 na 72 hodin.

Daniel Pitek sedí u venkovního stolu hospody na návsi v Blatně na Podbořansku. Loni zavřela.
Hospod na vesnicích ubylo. Udržet je bývá složité, leckde je nájem za korunu

Průzkumy ale ukazují, že výrazná většina Italů ráznou proticovidovou politiku podporuje. Straší ji počty umírajících na covid, převážně neočkovaných. Živá je i vzpomínka na loňský rok, kdy dramatické obrázky přeplněných severoitalských nemocných plnily zprávy po celém světě.

„Jsem pro to, aby vakcínu mělo co nejvíce lidí. Je dobře, že to vláda nařídila. Musíme to takto vydržet do Vánoc a pak opatření zruší a budeme zase žít úplně normálním životem,“ prohlašuje Paulo nad ranní kávou v malém toskánském baru.