Během jednání pléna evropského parlamentu k rezoluci o Kataru dostává místo u řečnického pultu pohledná čtyřicátnice z Řecka, místopředsedkyně europarlamentu za evropské socialisty Eva Kailiová. Tak jako ostatní europoslanci, kteří nemají zvláštní práva, jako například zpravodajové přijímaného dokumentu, má striktně vymezenu minutu na své vystoupení. 

Eva Kailiová, přestože její socialistická frakce bývá k režimům katarského typu velmi kritická, pronese řeč, která se naopak snaží Katar pochválit a vyzdvihnout pozitivní změny, ke kterým v tomto autoritářském státě, jež je ale jedním z největších producentů zemního plynu na světě, za poslední roky došlo.

 Eva Kaili
Korupční skandál v europarlamentu: Policie zadržela jeho místopředsedkyni

„Vážení kolegové, mistrovství světa v Kataru je důkazem toho, jak sportovní diplomacie může pomoci transformaci určité země. Mezinárodní organizace práce uvádí, že Katar jednou ze předních zemí ve zlepšování situace ohledně pracovních práv,“ uvedla Kailiová ve svém asi minutovém vystoupení.

A tvrdila, že zásady, které zavedl Katar, dokonce nesplňují ani evropské firmy. „Můžeme podporovat naše hodnoty, ale nemůžeme se snažit jen o lacinou pozornost médií,“ bránila místopředsedkyně parlamentu Katar před přílišnou kritikou ve svém poněkud nesouvislém vystoupení. „Jsou to míroví vyjednavači, dobří partneři a dobří sousedé,“ řekla Kailiová. „Oni už dosáhli všeho, co je možné,“ uvedla ke katarským reformám.

Zdroj: Youtube

Nakonec se otáčí a rychle odchází od řečnického pultíku. Možná s vědomím, že má vyděláno. Poloprázdný sál, jak bývá při těchto pozdních jednáních o nezávazných rezolucích k zahraniční politice zvykem, nijak nereaguje.

Otec odnášel kufr plný eur

Přesto právě tady vrcholí jeden z největších korupčních skandálů nejen v Evropském parlamentu, ale v unijní politice jako takové. Jen o necelé dva týdny později provádí belgická policie zátah proti skupině v čele s Kailiovou, která měla vyinkasovat od Kataru za ovlivňování rozhodování Evropského parlamentu vůči Kataru stovky tisíc euro.

Při razii belgické policie se ve vazbě ocitla sama místopředsedkyně i její otec, který podle belgického tisku vynášel z jednoho z europoslanci oblíbených hotelů u bruselské budovy Evropského parlamentu šest set tisíc euro v hotovosti v kufru. 

 Eva Kailisová Místopředsedkyně europarlamentu Eva KailiováZdroj: Profimedia

Vedle nich jsou ve vyšetřovací vazbě další dva lidé. „Jsou obviněni z účasti ve zločinecké organizaci, praní špinavých peněz a korupce,“ uvedla belgická prokuratura. Podle deníku Le Soir zůstávají ve vazbě i partner Kailiové a asistent europoslance Francesco Giorgi, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri a jeden bruselský lobbista. Katar účast na skandálu oficiálně odmítl. „Všechna tvrzení o špatném počínání katarského státu jsou výsledkem vážné dezinformace,“ řekl agentuře AFP mluvčí katarské vlády.

Rezoluce vůči Kataru byla změkčena 

Tvrzení, že Kailiová dostala zadržené peníze jen za své minutové vystoupení na plénu Evropského parlamentu, je ovšem poněkud zjednodušující. V rámci přípravy rezoluce mohla ona, případně její kolegové, prosadit do textu, jinak poměrně kritického vůči Kataru, některé z pochvalných zmínek, kterých je v rezoluci nápadně mnoho.

„Evropský parlament vítá reformy, které katarské orgány uskutečnily po konzultaci s Mezinárodní organizací práce s cílem řešit řízení pracovní migrace, prosazovat pracovní právo, umožnit přístup ke spravedlnosti a posílit hlas pracovníků a sociální dialog; konstatuje, že tyto změny již zlepšily pracovní a životní podmínky stovek tisíc pracovníků,“ uvádí například přijatý konečný text rezoluce.  

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve Štrasburku 12. prosince 2022.
Vyšetřování pokračuje. V sídle europarlamentu znovu zasahovala policie

Europarlament v něm také „vítá novou katarskou právní úpravu chránící před horkem na staveništích; vyzývá všechny země Rady pro spolupráci v Zálivu, aby přijaly podobné právní předpisy a plně je uplatňovaly.“ Oproti původním návrhům také většina výzev směřovala ke světové fotbalové organizaci (FIFA) spíše než ke Kataru.

Kritika Kataru částečně zůstala 

Mnohé přijaté paragrafy ale přesto Katar určitě nepotěšily. Europarlament odhlasoval, že „vyjadřuje hluboké politování nad úmrtím tisíců migrujících pracovníků a nad zraněními, která utrpěli během příprav mistrovství světa; vyjadřuje soustrast rodinám těchto pracovníků a žádá odpovědnost.“

Evropský parlament také „naléhavě vyzývá Katar, aby ve spolupráci s Mezinárodní organizací práce zajistil, aby všichni pracovníci a zaměstnavatelé mohli mít prospěch z reforem systému kafala v oblasti mobility pracovních sil, aby zjednodušil přístup ke spravedlnosti a vymáhání dlužných mezd a aby v plné míře provedl zákon upravující práva pracovníků v cizí domácnosti; v této souvislosti vítá skutečnost, že více než 420 tisíc pracovníků v Kataru změnilo zaměstnání a pro více než 300 tisíc pracovníků bylo přínosem zavedení minimální mzdy.“

Šéf diplomacie EU Josep Borrell, 12. prosince 2022
Josep Borrell: Vyšetřování korupce v Evropském parlamentu je znepokojivé

A dodává také, že „naléhavě vyzývá katarské orgány, aby posílily opatření k zajištění rovnosti žen a mužů, včetně zrušení pozůstatků systému poručnictví uplatňovaného na ženy.“

Je třeba konstatovat, že návrh závěrečného usnesení z pera socialistů, tedy frakce Kaliové, je v některých bodech výrazně pochvalnější vůči Kataru a méně kritický než celým Evropským parlamentem přijatá konečná verze. Teprve během vyšetřování se však ukáže, zda to má spojitost s probíhajícím korupčním skandálem.

Podezřelé hlasování

Stejně tak není možné zjistit, jak kdo hlasoval, výsledek v podobě jmenovitého hlasování nebyl zveřejněn, pro návrh, který relativně mírně odsuzuje Katar, hlasovalo přes čtyři stovky ze sedmi set europoslanců. To, jak hlasovala zmíněná z korupce obviněná místopředsedkyně, se zřejmě snaží dohledat vyšetřovatelé. Z veřejně dostupných výpisů to například na rozdíl od hlasování o rezoluci označující Rusko za teroristický stát známé není.

Pohled do sálu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Ilustrační snímek
Korupce v Evropském parlamentu: Čtyři ze šesti zadržených zůstanou ve vazbě

Na závěr je třeba dodat, že Katar vyhodil uplácením europoslankyně peníze prakticky za nic. Rezoluce europarlamentu jsou nezávazné a Evropskou komisi k ničemu nezavazují, vytvářejí pouze určitý politický tlak.

Kolaja: Je nutné tomu zabránit

Podle kvestora Evropského parlamentu za Pirátskou stranu Marcela Kolaji je třeba podobným praktikám zcela zabránit. „Nyní bychom měli vytvořit v Evropském parlamentu vyšetřovací výbor, který by zkoumal, proč selhaly protikorupční mechanismy, a doporučil jejich úpravu,“ uvedl Kolaja pro Deník. „Nulová tolerance ke korupci musí být samozřejmostí,“ říká Kolaja.

Poslanci Evropského parlamentu - Ilustrační foto
Korupce v europarlamentu: Policie zadržela i šéfa mezinárodních odborů

Zároveň dodává, že by se například bývalým europoslancům mělo zakázat pracovat jako lobbisté, či zakládat konzultační agentury. Právě přes toto schéma se měl totiž Katar pokoušet ovlivňovat dění v Evropském parlamentu.