Nejvyšší soud zmírnil právní kvalifikaci skutku a Kotlebu odsoudil za trestný čin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod. Za to mu vyměřil trest vězení na šest měsíců, který mu zároveň odložil na zkušební dobu půl druhého roku.

"Úloha systému byla splněna, protože se vůbec nebojovalo o můj pobyt za mřížemi, ale jen o zbavení Mariana Kotleby poslaneckého mandátu," napsal Kotleba na sociální síti po vynesení verdiktu.

Soud první instance Kotlebu na podzim roku 2020 uznal v kauze vinným z propagace neonacismu a potrestal ho vězením v délce čtyř let a čtyř měsíců. Zpřísnil tehdy kvalifikaci skutku, protože žalobce původně stíhal Kotlebu za trestný čin, za který předsedu LSNS nakonec uznal vinným nejvyšší soud.

Viktor Orbán
Orbán získal ústavní většinu. Může si s Maďarskem udělat, co chce

"Jen samotná prezentace symbolů a hesel pro závěr o propagaci nacistické a neonacistické ideologie nestačí," řekl při zdůvodnění verdiktu předseda senátu nejvyššího soudu.

"Mám smíšené pocity. Je to nespokojenost s právní kvalifikací, ale samozřejmě velká spokojenost s pravomocným rozsudkem vůči předsedovi politické strany, který tím pádem opouští parlament," řekl k rozhodnutí nejvyššího soudu žalobce Tomáš Honz. Uvedl, že soud uložil Kotlebovi krátkou zkušební dobu.

Kotleba byl souzen za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici třem rodinám veřejně předal finanční dar s využitím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (36.150 Kč). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. Dar byl předán na výročí vzniku válečného slovenského státu a Kotleba ve svém projevu na akci na toto výročí upozornil. Tehdejší Slovenská republika, ke které se Kotleba hlásí, byla spjata s nacistickým Německem.

Číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: "Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Pod pětiprocentní hranicí

Popularita LSNS se podle průzkumů veřejného mínění na Slovensku pohybuje pod pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro vstup do sněmovny.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková
Německo a Francie vyhostí desítky ruských diplomatů. Jde o agenty, tvrdí Berlín

Kotlebovu stranu loni opustilo několik poslanců ve slovenském parlamentu a také jeden europoslanec; přestoupili do hnutí Republika, jehož preference se pohybují kolem sedmi procent. Mezi nimi byl i poslanec Milan Mazurek, který v roce 2019 přišel o poslanecký mandát poté, co byl pravomocně odsouzen za xenofobní výroky. Uloženou pokutu Mazurek zaplatil, ve volbách konaných před dvěma lety se znovu ucházel o přízeň voličů a byl zvolen poslancem.