Neviděli se celé dva roky a jejich vztahy jsou údajně na bodu mrazu. V roce 2022 Španělé s napětím sledovali dění ve španělské královské rodině, kdy se do země z exilu poprvé po 24 měsících na krátkou návštěvu vrátil bývalý král Juan Carlos I.. Při cestě se mimo jiné setkal se svým synem, současným španělským králem Filipem VI., kterému odevzdal trůn za velmi nepříjemných okolností - valila se na něj totiž hromada skandálů a u Španělů začal převažovat názor, že bude nejlepší, když abdikuje. Problémy pak měl hasit právě jeho jediný mužský potomek.

A že jich Filip VI. zdědil požehnaně. Dokonce to měl být údajně právě on, který otci naznačil, že bude nejlepší, když ze země zcela odejde. Zatím to ale také vypadá, že v bývalém vojákovi a pilotovi Španělé získali schopného panovníka. Populární mezi lidmi je i díky svému manželství a rodinnému životu.

Příběh španělského krále Filipa VI. nabízí další díl seriálu Deníku o osudech současných evropských panovníků

Příběhy evropských panovníků
(kromě Spojeného království)

Belgie: konstituční monarchie (království) - od roku 2013 v čele král Filip 
Dánsko: konstituční monarchie (království) - od roku 1972 v čele královna Markéta II.
Lichtenštejnsko: konstituční monarchie (knížectví) - od roku 1989 v čele kníže Hans Adam II.
Lucembursko: konstituční monarchie (velkovévodství) - od roku 2000 v čele velkovévoda Jindřich I. Lucemburský
Monako: konstituční monarchie (knížectví) - od roku 2005 v čele kníže Albert II. Monacký
Nizozemsko: konstituční monarchie (království) - od roku 2013 v čele král Vilém-Alexandr
Norsko: konstituční monarchie (království) - od roku 1991 v čele král Harald V.
Španělsko: konstituční monarchie (království) - od roku 2014 v čele král Filip VI. Španělský
• Švédsko: konstituční monarchie (království) - od roku 1973 v čele král Karel XVI. Gustav
Andorra: polovolená parlamentní diarchie (knížectví) - hlavou státu francouzský prezident Emmanuel Macron, zastupován Patrickem Strzodou a urgellský biskup Joan Enric Vives Sicília, zastupován Josepem Mariou Maurim
Vatikán: absolutistická monarchie, ekleziologická a volená teokracie - od roku 2013 v čele papež František

Voják, pilot, olympionik

Nynější španělský král Filip VI. se narodil v roce 1968. Zemi tehdy ještě vládl diktátor generál Franco, který ovšem slíbil, že po jeho smrti se hlavou země stane Filipův otec.

Když pak Franco v roce 1975 zemřel, Juan Carlos I. se opravdu stal novou španělskou hlavou a okamžitě učinil významné kroky směrem k demokratizaci země. Díky tomu si v očích Španělů získal mimořádné postavení i popularitu. 

Norský král Harald V. letos v únoru oslavil 86 let.
Norský král Harald V.: Jeho nejkrásnější chvíle ovlivnila okupace Československa

Dospívajícího Filipa VI. pak už čekalo vzdělávání hodné následníka. Jeho kroky vedly na univerzitu v Madridu, kde studoval právo, následně získal magisterský titul na prestižní Georgetown University.

Španělský královský pár - král Filip VI. a královna Letizia. Letizia je první španělskou královnou neurozeného původu.Španělský královský pár - král Filip VI. a královna Letizia. Letizia je první španělskou královnou neurozeného původu.Zdroj: Wikimedia Commons, Holger Motzkau 2010, CC BY-SA 3.0

Samozřemostí byla vojenská služba, která se příštímu králi extrémně zalíbila. V 80. letech absolvoval důstojnickou akademii. „Poté pokračoval ve výcviku na vojenské námořní škole a letecké akademii. Byl pilotem helikoptéry u 402. perutě armádního letectva,“ uvádí web španělské královské rodiny

Jeho velkou láskou se stal také sport. „Byl členem španělského veslařského týmu na olympijských hrách v Barceloně v roce 1992. V sportovním klání skončil na šestém místě,“ zmiňuje web španělské královské rodiny. 

Láska z televizní obrazovky

Jako dospělý muž se Filip VI. nejen díky svému postavení, ale také vzhledu a šarmu zařadil mezi nejžádanější staré mládence. Jeho srdce si nakonec získala původem neurozená novinářka Letizie Ortiz Rocasolano. „Až do zasnoubení v roce 2003 svůj vztah tajili,“ píše list Daily Mail.

Na rozdíl třeba od současné princezny z Walesu Catherine, kterou před začátkem jejího vztahu s britským princem Williamem veřejnost vůbec neznala, do partnerství s následníkem trůnu Filipem vstupovala Letizia již jako pro Španěly známá a oblíbená postava. V době, kdy si s příštím králem začala, působila jako moderátorka nejsledovanějšího španělského zpravodajství 24 Horas, Telediario 2 s bohatými zkušenostmi. „Po útocích z 11. září vysílala živě z Ground Zero, a v roce 2003 přinášela reportáže z války v Iráku,“ připomíná web Hello!

Zdroj: Youtube

Když pak pár předstoupil před španělskou veřejnost s tím, že se chystá svatba, neurozenost příští královny nebyla žádnou překážkou a naopak ji Španělé uvítali. Nevadilo dokonce ani to, že byla Letizia už jednou krátce vdaná. „Její předchozí sňatek totiž byl pouze civilní a tak nic nebránilo církevní svatbě s dědicem trůnu,“ vysvětluje list Daily Mail. 

Navíc Letiziu s otevřenou náručí přijala Filipova matka, královna Sofie Řecká, která jí také poskytla jakýsi královský „rychlokurz“. „Od nynějška se hodlám plně začlenit do nového života se odpovědnostmi, které z toho plynou, a s podporou a náklonností krále a královny a zvláště neocenitelným příkladem královny,“ vyznala se o své příští tchyni Letizia v jednom z rozhovorů po zasnoubení.

Děti přivedli Filip a Letizia na svět dvě - dcery Leonor, kněžnu asturskou a infantku Sofii. Jak píše encyklopedie Britannica, pokud se páru ještě nenarodí chlapec, stane se Leonor po svém otci španělskou královnou. 

Letizia je pro Filipa VI. velkou oporou. Je totiž mimořádně populární. I díky tomu, že s manželem se chovají a vychovávají děti poměrně civilně. Letizia je také považována za módní ikonu. Upřednostňuje domácí značky a návrháře, a neostýchá se vyrazit na oficiální události v dostupném oblečení ze španělských módních řetězců.

Zkažený otec

Zatímco jeho manželka a dcery dělaly (a dělají) Filipovi VI. radost, horší to začalo být s jeho „původní“ rodinou. Počátkem druhého desetiletí tohoto století se totiž kolem jeho otce Juana Carlose I. začaly množit kontroverze.

Nizozemská královská rodina na archivním snímku - král Vilém Alexandr má s manželkou Máximou tři dcery, dědičkou trůnu je nejstarší Catharina-Amalia
Nizozemsku vládne letec s korunou. Vilém Alexandr se mezi panovníky vymyká

Jednak byl nachytán s milenkou Corinnou zu Sayn-Wittgensteinovou na dovolené. To byl ale ještě ten nejmenší problém. Jak připomíná BBC, v roce 2012, kdy Španělsko svírala ekonomická krize, se vydal na nákladnou dovolenou do Botswany, kde se věnoval lovu slonů - a dlouho se pak odmítal za své konání omluvit. Také se začalo mluvit o jeho pochybných peněžních transakcích. 

Španělům s jeho činy začala docházet trpělivost a tak Juan Carlos I. v roce 2014 raději abdikoval.

Zdroj: Youtube

Filip VI. po něm převzal nejen zemi v ekonomické krizi, v době vrcholící migrační krize a s hrozbou rozpadu kvůli stále silnějšímu katalánskému a baskickému hnutí za nezávislost, navíc musel spravovat svými příbuznými pošramocenou reputaci královské rodiny - kromě otce ji poškodila i sestra Cristina, která byla společně se svým manželem Iñaki Urdangarinem obviněna z korupce. „Tehdy přísahal, že monarchii udělá transparentnější,“ připomíná CNN

Problémoví příbuzní

Byť si za jeho osm let trvající vlády Španělé Filipa VI. oblíbili, královská rodina mu dělá starosti dosud. Dokonce tak velké, že postupně musel sáhnout k drastickým krokům. „Představil sérií opatření, která měla zabránit dalším skandálům: přísný kodex chování pro členy královské rodiny, větší transparentnost finančních transakcí paláce La Zarzuela, sídla královské domácnosti. Ovšem jeho nejtvrdším rozhodnutím bylo zúžení počtu členů královské rodiny na šest: na něj, jeho rodiče, manželku a dcery. Jeho sestry, zeťové, synovci a neteře byli z rodiny vyloučeni,“ nastiňuje list El País

Rodiče současného španělského krále Filipa VI. - král Juan Carlos I. a královna Sofie Řecká - v 60. letech.Rodiče současného španělského krále Filipa VI. - král Juan Carlos I. a královna Sofie Řecká - v 60. letech.Zdroj: Wikimedia Commons, Fotograaf Onbekend / Anefo, CC0

Skandály ale neustaly. Třeba i ve dnech, kdy ve Španělsku vypukla covidová pandemie, musel do toho Filip VI. řešit novou kontroverzi kolem svého otce. Média totiž začala informovat o tom, že bývalý španělský král si ulil peníze do daňových rájů. „Španělská média nyní píšou o snaze krále Filipa VI. distancovat se od otce. V březnu (2020, pozn. red.), když Španělsko šlo do lockdownu, se král Filip VI. zřekl jakéhokoliv osobního dědictví po svém otci a zrušil rentu, která byla bývalému králi každoročně vyplácena,“ uváděla třeba v roce 2020 stanice CNN.

O několik měsíců později španělský nejvyšší soud začal vyšetřovat roli Juana Carlose I. při vyjednávání dohody, kdy španělské konsorcium získalo obří zakázku na vybudování rychlovlakové tratě v Saúdské Arábii. Jak připomíná list The Guardian, údajně v roce 2008 „shrábnul“ 100 milionů dolarů a následně 65 milionů převedl na svou milenku. Po tomto zjištění pak ochladl vztah mezi současným a bývalým panovníkem natolik, že se Juan Carlos I. raději „odklidil“ do exilu ve Spojených arabských emirátech.

Monacký kníže Albert II. a jeho manželka Charlene
Nepoučitelný sukničkář. Monackého panovníka Alberta II. pronásledují levobočci

Situaci to sice uklidnilo, pak ale Filipovi „podrazily nohy“ pro změnu sestry Cristina a Elena, které při své cestě do Abú Dhabí v roce 2021 na návštěvě u Juana Carlose I. dostaly přednostně vakcínu proti Covidu-19, což tehdy Španěly nesmírně pobouřilo. „Všechny oči se obrátily k paláci La Zarzuela. Připomínat veřejnosti, že infantky již nejsou členy královské rodiny, bylo zbytečné. Nepomohlo ani potvrzení, že ani král Filip, královna Letizia ani jejich dvě dcery ještě očkováni nebyli a že hodlali dostat dávku až podle skupin zřízených vládou v rámci probíhající očkovací kampaně,“ zmiňuje El País.

Příbuzní tak pro španělského krále Filipa VI. nadále zůstávají velkým prokletím. Jak El País vysvětlil spisovatel José Antonio Zarzalejos, autor knihy Felipe VI. Un Rey en la adversidad, ať se Filip VI. snaží jakkoliv, jeho problémoví příbuzní zůstávají v očích Španělů nadále členy královské rodiny, a tak každý jejich kontroverzní čin opět dopadá i na krále samotného a notně komplikuje jeho snahy o pozvednutí obrazu rodiny.

Seriál Deníku Příběhy evropských panovníků

Tragická dětství, kontroverze. Deník přináší seriál o osudech současných evropských panovníků, kteří stojí ve stínu britské královské rodiny. Čtenáři poznávají příběhy korunovaných hlav Belgie, Dánska, Lichtenštejnska, Lucemburska, Monaka, Nizozemska, Norska, Španělska a Švédska. 

Nový díl každý týden na webu denik.cz.