Jediná potvrzená oběť dnešního zemětřesení pracovala jako stavební dělník na opravách kostela, který se částečně zřítil v obci Arkalochori. Jeho kolega vyvázl bez zranění. Právě z obce Arkalochori jsou zatím hlášeny největší škody na budovách. Hasiči a záchranáři kontrolují poškozená stavení v obci a okolí a vyprošťují osoby, které se nemohou dostat ze svého obydlí.

Horká láva přitéká do bazénu na španělském ostrově La Palma po erupci sopky Cumbre Vieja.
Záběry lávy na ostrově La Palma děsí. Naše domy to zcela pohltilo, říkají místní

Ohnisko zemětřesení leželo podle řeckých seismologů zhruba 20 kilometrů daleko od největšího krétského města Heraklion. "Zemětřesení bylo cítit silně a dlouho," uvedl starosta Heraklionu. V největším městě na Krétě vyšlo do ulic velké množství lidí. Ve školách bylo přerušeno vyučování a odborníci kontrolují statiku budov. Ve městě se zřítily zdi několika starších domů. Podle majitelů hotelů otřes významně neponičil jejich stavby.

Zlomy zemské kůry

Řecko protíná několik významných zlomů zemské kůry, a zemětřesení tam proto nejsou ničím neobvyklým. Většinou se obejdou bez obětí. Dříve si oběti vyžádalo zemětřesení o síle sedmi stupňů loni 30. října, kdy na řeckém ostrově Samos přišli o život dva lidé. V západním Turecku si toto zemětřesení vyžádalo 114 mrtvých a více než tisícovku zraněných.

Erupce vulkánu Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech
Na Kanárských ostrovech vybuchla sopka. Oblastí zmítají otřesy

Nejhorší bilanci za poslední tři desetiletí mělo zemětřesení v roce 1999 o síle 5,9 stupně s epicentrem nedaleko Atén. Vyžádalo si 143 lidských životů.