Podle vulkanologa, jehož citovala agentura EFE, je ohrožení škodlivými plyny jen lokální. Lidé v nejbližším okolí nemají zatím vycházet ven. Kvalita ovzduší na ostrově je dobrá, místní úřady ji monitorují.

Láva, jejíž teplotu odhadují experti asi na 1000 stupňů Celsia, se teď valí do moře v lávové deltě, kterou si vytvořila. "Očekáváme, že šíře jejího toku už se nebude zvětšovat, a že by tak neměla ohrozit více domů," řekl dnes ráno španělskému rozhlasu premiér Kanárských ostrov Ángel Víctor Torres.

Zničené domy po erupci sopky na ostrově La Palma.
Ostrov La Palma sužuje sopečný popel. Obyvatelé vyrážejí do ulic s deštníky

"Nevíme, kolik bylo zničeno domů, hovoří se o šesti stovkách," dodal Torres. Podle posledních informací programu Copernicus, který vychází ze satelitních snímků, bylo zničeno téměř 700 domů. Zalito lávou bylo na ostrově na 270 hektarů půdy, zničeno bylo asi 23 kilometrů silnic. Torres také uvedl, že erupce sopky se na Kanárských ostrovech výrazně odrazí na letošní sklizni banánů, třetina produkce totiž pochází z ostrova La Palma, kde láva zničila část plantáží nebo zavlažovací potrubí pro ně.

Španělská vláda v úterý vyhlásila na ostrově La Palma stav katastrofy, což umožní vyčlenit peníze z rozpočtu pro tuto oblast. Vláda oznámila, že ostrovu poskytne okamžitou pomoc 10,5 milionu eur (asi 268 milionů Kč). Zhruba polovina má jít na nákup bytů pro místní, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Včasná evakuace tisíců lidí 

Na ostrov by měl podle dnešního oznámení opět přijet španělský premiér Pedro Sánchez, který tam několik dní strávil jednáním s místními už minulý týden. Solidaritu místním obyvatelům přijel minulý týden na La Palmu osobně vyjádřit i španělský král Felipe VI. s manželkou.

Horká láva přitéká do bazénu na španělském ostrově La Palma po erupci sopky Cumbre Vieja.
Záběry lávy na ostrově La Palma děsí. Naše domy to zcela pohltilo, říkají místní

Masa žhavé lávy, jejíž rychlost při postupu ostrovem k oceánu se střídavě zvyšovala a snižovala, přitekla k moři hodinu před půlnocí místního času (o půlnoci SELČ) v oblasti obce Tazacorte v místě útesů. Láva stále teče do moře, z něhož se valí oblaka páry.

Místní úřady už dříve obyvatele ostrova vyzvaly, aby zůstávali doma. "Až se láva dostane do moře, musí se důsledně dodržovat lockdown," sdělil podle agentury Reuters ředitel krizového týmu Pevolca Miguel Ángel Morcuende. Nebezpečí jedovatých plynů je omezeno na místa v blízkosti lávového proudu. Žádná zranění hlášena nebyla.

Erupce vulkánu Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech
Na Kanárských ostrovech vybuchla sopka. Oblastí zmítají otřesy

Sopka Cumbre Vieja začala chrlit lávu 19. září. Erupce si nevyžádala žádné oběti na životech ani zranění. Včas bylo preventivně evakuováno na 7000 lidí. Kvůli popelu ze sopky byly v předchozích dnech zrušeny některé lety z místního letiště, ač letový provoz nad ostrovem zastaven nebyl. Také dnes regionální letecká společnost Binter oznámila, že zatím na ostrov La Palma nelétá, situaci znovu vyhodnotí odpoledne.

Experti odhadují, že erupce potrvá několik týdnů, možná až tři měsíce.