Podle hasičů se oheň vymknul kontrole v lesním porostu v okolí obce Dervenochória asi 30 kilometrů severně od Atén. Podle řeckých médií požár ohrožuje mimo jiné místní vepřín.

K dnešku naopak zeslábl další požár, který vypukl v pondělí ve vesnici Kuvaras asi 27 kilometrů jihovýchodně od řeckého hlavního města. Tento požár se díky rozdmýchání silným větrem rychle rozšířil směrem k pobřežním městům Anavyssos, Lagonisi a Saronida, kde místní úřady nařídily evakuaci obyvatel.

Zdroj: Youtube

V oblasti však stále pracuje 230 hasičů se 76 hasičskými vozy a pěti vrtulníky, uvedla dnes řecká hasičská služba. „Síly civilní ochrany sváděly celonoční boj,“ uvedl její mluvčí Jannis Artopios. Podle jednoho ze starostů bylo spáleno přes 2800 hektarů půdy podél pobřeží, kde má mnoho Atéňanů domy k rekreaci.

Třetí požár hoří poblíž přímořského letoviska Lutraki asi 90 kilometrů západně od Atén. Z hlavního města je vidět hustá vrstva bílého dýmu.

Řecko má stále v živé paměti katastrofální požáry z roku 2018, kdy v přímořském městě Mati východně od Atén zemřelo v plemenech 101 lidí.

Další vlna veder

Několik zemí na jihu Evropy se zmítá v nové vlně veder, kterou umocňují klimatické změny a která má přetrvat po několik dalších dní. Meteorologická agentura OSN uvedla, že teploty v Evropě by mohly překonat rekord 48,8 stupně Celsia, který byl naměřen před dvěma lety na Sicílii. Rostou obavy, že horko způsobí nárůst počtu úmrtí.

Horké dny lákají k osvěžení u vody. Podle vědců ale rostoucí teploty znamenají důvod k obavám.
Neobyčejně horký den: Nejvyšší teplota v historii je jen začátek, míní vědci

„Vlny veder jsou skutečně neviditelným zabijákem,“ uvedl na brífinku v Ženevě Panu Saaristo z Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC). "Každé léto zde v Evropě zažíváme stále vyšší a vyšší teploty po delší časové úseky,“ dodal.

V Itálii pracovníci Červeného kříže obvolávali starší lidi. Hygienici varovali před extrémními teplotami ve 20 městech, přičemž ve středu se jejich počet má zvýšit na 23 - od Bolzana na severu až po Palermo na jihu.

Na většině území Španělska platí výstraha před vysokými až extrémními vedry. Podle předpovědí by měly nejvyšší teploty dosahovat 43 stupňů v oblastech podél řeky Ebro na severovýchodě země a na ostrově Mallorca. Španělsko se současně potýká s dlouhodobým suchem, což zvyšuje obavy ze vzniku požárů. Přibližně 400 hasičů a devět požárních letadel se snaží uhasit lesní požár, který hoří již čtvrtý den na ostrově La Palma na španělských Kanárských ostrovech. Úřady uvedly, že kolem požáru byl vytvořen perimetr, ale že má stále sklon se šířit.

Ve Švýcarsku dnes asi 150 hasičů, policistů, vojáků a dalších záchranných týmů za podpory vrtulníků bojuje s lesním požárem, který zachvátil horské úbočí v kantonu Wallis na jihozápadě země. Evakuováni byli obyvatelé čtyř vesnic.

Teplotní rekordy padají po celém světě a podle vědců existuje velká pravděpodobnost, že rok 2023 se zapíše jako nejteplejší rok od začátku měření, které sahá až do poloviny 19. století.

Podle evropské služby Copernicus byla v červnu zaznamenána nejteplejší průměrná globální teplota a Světová meteorologická organizace (WMO) předpověděla, že letos v létě padne řada teplotních rekordů. Podle WMO jsou na vině především nebývale vysoké teploty povrchu moří a malé množství arktického ledu.

Klimatické změny způsobené lidskou činností v důsledku spalování uhlí, ropy a zemního plynu způsobují, že se svět otepluje. Umocňuje je také přirozeně se vyskytující meteorologický jev El Niňo. Ten však začal teprve před několika měsíci a zatím se projevuje jen slabě. Jeho vrchol se neočekává dříve než v zimě.