Tajemný let podle agentury Reuters s odkazem na FlightRadar24 začal v neděli ve 14:56 středoevropského času v jižním Španělsku bez stanoveného cíle. Informace se ale rozcházejí, protože podle BBC letadlo cíl mělo. V německém Kolíně nad Rýnem.

Bílý lev, ilustrační foto
Muž chtěl v zoo v Ghaně ukrást lvíče. Dospělý lev ho rozsápal

Tryskáč s údajně čtyřmi lidmi na palubě dvakrát obletěl Paříž a zmíněný Kolín nad Rýnem. Poté bez jakéhokoliv upozornění zamířil nad Baltské moře, aniž by reagoval na jakékoliv výzvy. „Řídícím letového provozu se nepodařilo komunikovat s posádkou letadla,“ citovala britská stanice BBC prohlášení lotyšského úřadu pro civilní letectví, jenž dodal, že Cessna 551 byla registrovaná v Rakousku. Majitelem však byl Španěl.

Úřady vyzvaly stíhací letouny NATO, aby stroj sledovaly. Postupně k němu vzlétly německé a dánské stíhačky. Podle Reuters a BBC jejich piloti v kokpitu nikoho neviděli. Německý deník Bild však bez uvedení zdrojů napsal, že pilot, žena a jejich dvě děti byli nejspíš v bezvědomí.

O půl osmé večer radary zaznamenaly prudký pokles rychlosti a výšky. „Dozvěděli jsme se, že letadlo havarovalo v moři severozápadně od lotyšského města Ventspils,“ sdělil Reuters mluvčí švédské záchranné služby.

Posádka zmizela

Na místo pádu stroje ihned vyrazily švédské, litevské a lotyšské záchranné složky. „Zřítil se, když mu došlo palivo,“ řekl agentuře AFP velitel pátrací a záchranné operace Lars Antonsson.

Ilustrační snímek
Bizarní smrt. Nahého muže nalezli svázaného a obklopeného sexuálními hračkami

Ten také dodal, že záchranáři nenalezli žádné lidské ostatky. „Nemáme žádné vysvětlení a můžeme jen spekulovat, co se stalo,“ uvedl.

Taktéž se neví, co bylo příčinou havárie. Deník Bild uvedl, že pilot soukromého letounu po startu hlásil problémy s tlakem v kabině. Po opuštění Pyrenejského poloostrova se s ním však ztratilo spojení.