Francie chce posunout Evropskou unii k tomu, že bude po všech stránkách jednou ze světových velmocí. Aby tomu tak bylo, však Evropané musí zabrat v mnoha oblastech, kde začínají za světovou špičkou zaostávat a rozvíjet spolupráci v oblastech, kde dosud pokulhává. Je třeba reformovat Unii tak, aby byla akceschopná podobně jako její světoví soupeři.

Cestou k dosažení tohoto cíle je podle Macrona i Zelená dohoda, podle níž se má Evropa stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem světa. „Musíme přejít od slov k činům, transformovat naše průmyslová odvětví, investovat do nových technologií,“ prohlásil francouzský prezident. Zároveň ale žádal zavedení „uhlíkového cla“, které by zabránilo zvýhodňování zboží ze zemí mimo EU, které nebudou dodržovat závazky v boji proti globálnímu oteplování.

Šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolová
Chce řešit migranty, mluví semitsky, manžel je Fin. Kdo je šéfka europarlamentu

Velkou důležitost přikládá prezident Francie, vojensky nejsilnějšího státu EU, i otázce bezpečnosti a armády. „Chceme, aby se Evropa vyzbrojila. Nikoli proto, aby ohrožovala jiné světové mocnosti, ale aby si zajistila svoji nezávislost. Tak, aby nebyla závislá na přání ostatních, aby znovu získal kontrolu nad svými hranicemi a svým územím,“ uvedl Macron. S dodatkem, že by se tak ale mělo dít ve spolupráci s NATO.

Zelená pro Evropu.Zelená pro Evropu.Zdroj: DeníkVěta o nutnosti „umět ochránit vnější hranice EU“ bude znít mnohým Čechům příznivě, Macron ale zároveň dodal, že je třeba reforma Schengenského prostoru a solidarita členských zemí EU při starosti o žadatele o azyl. Slovo „povinné kvóty“ však od Macrona nepadlo.

Ve směru ke stále méně demokratickým režimům v Polsku a Maďarsku prohlásil Macron velmi jednoznačně. „Budeme bránit hodnoty právního státu.“ Dodal však, že se tam nemá dít nařízeními Bruselu, ale dialogem se zeměmi, které mají s dodržováním těchto hodnot problémy.

Senátor David Smoljak
Senátor David Smoljak: Maďarsko i Polsko jsou pro nás strašákem

Budoucnost Evropy pak vidí Macron spojenou s Afrikou. Právě proto pořádá Paříž v únoru speciální summit EU-Afrika. Chce na něm nabídnout možnost vzdělaným Afričanům legálně se přestěhovat do Evropy i nové investice Unie do rozvoje kontinentu.

Samostatná Evropa

„Pro mě byla hlavním tématem projevu Evropa, která se má dokázat spoléhat sama na sebe. Od zdravotnictví, čipů, digitalizace po evropskou armádu,“ uvedla pro Deník místopředsedkyně evropského parlamentu Dita Charanzová. „To spojovalo celou vizi, Macronova projevu,“ dodala.