"Je zřejmé, že na Ukrajině se bojuje i o naši svobodu a budoucnost. Naše pomoc Ukrajině však musí jít ruku v ruce s diplomatickým úsilím o ukončení bojů a nalezení míru. V této souvislosti tak podporuji i Vaše aktivity směrem k Ruské federaci a jejímu prezidentovi," napsal Zeman.

Sčítání výsledků francouzských prezidentských voleb
Macron získal 58 procent hlasů. Oznámení výsledků provázely první protesty

Macronovo znovuzvolení a veřejná popularita jsou podle Zemana jasným důkazem jeho úspěšného působení v čele státu i skvělé reprezentace Francie. Zmínil také výbornou úroveň vztahů mezi Českou a Francií a rozvíjející se spolupráci a také návaznost českého předsednictví EU na francouzské.

"Pevně věřím, že se nám podaří v druhé polovině letošního roku úspěšně navázat na velmi aktivní francouzské předsednictví v Radě Evropské unie," uvedl.

Vítězství nad Marine Le Penovou 

Prezidenta Francie pozval Zeman i s chotí na Pražský hrad. "Jsem přesvědčen, že z moci ze svých funkcí budeme mít možnost přispět k dalšímu prohloubení a rozvoji tradičního přátelství mezi našimi zeměmi," uvedl.

Luboš Palata
Dobré zprávy pro Evropu: Macron zůstává. Janša odchází. Orbán je kůl v plotě

Macron v nedělních volbách porazil Marine Le Penovou, vnímanou jako spojenkyni Putina. Francouzský prezident si v minulých týdnech s Putinem několikrát telefonoval ve snaze přispět k ukončení ruské invaze na Ukrajinu. Aktivní na diplomatickém poli byl směrem k Rusku i před vypuknutím válečného konfliktu.

Také Putin dnes Macronovi ke znovuzvolení popřál, stejně učinili americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz či představitelé Evropské unie.