Maďarský premiér Viktor Orbán, který má stále napjatější vztahy s Evropskou unií, se stále více orientuje na spojenectví nejen s putinovským Ruskem, které v Maďarsku dostavuje například jadernou elektrárnu Paks, ale také s komunistickou Čínou.

Vakcíny i univerzita 

V těchto dnech oznámila budapešťská vláda dohodu s Pekingem na licenční výrobě čínské proticovidové vakcíny firmy Sinopharm. „Maďarsko a Čínská lidová republika jsou strategickými partnery od roku 2017. Pokud má někdo pochyb, poslední měsíce ukázaly, jak moc z této spolupráce Maďarsko těžilo. Její úspěch může být měřen tím, kolik lidských životů bylo zachráněno,“ uvedl při oznamování dohody ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Čínské vakcíny jsou sice levnější než západní, ale mají i nižší účinnost, zvláště proti mutacím koronaviru. Ani jednu z čínských vakcín zatím neschválila Evropská léková agentura. V EU čínskými vakcínami očkují jen Maďaři. V Maďarsku, kde je už desítky let zdaleka největší čínská komunita ve střední Evropě, mají mít nově své pobočky i dvě čínské banky.

Největším projektem s Čínou má být umístění pobočky čínské univerzity Fudan v Budapešti. Fudan sice patří mezi stovku nejlepších vysokých škol na světě a má výměnu studentů s univerzitami na celém světě, včetně Harvardu. Ale stejně jako další univerzity v Číně je stále více ovlivňována vládnoucí totalitní ideologií.

V Budapešti, kde má na místě původně plánovaných kolejí pro maďarské studenty vyrůst kampus čínské univerzity, vyvolaly vládní plány v sobotu obří demonstraci, které se zúčastnily desítky tisíc lidí. „Nesouhlasím s feudálními vztahy s Čínou a jsem proti tomu, aby investice místo na podporu maďarských studentů šly na stavbu čínské univerzity,“ řekl CNN jeden z protestujících studentů.

Dalajlámova ulice

Proti plánům vlády je i budapešťská radnice v čele s opozičním primátorem Gergelyem Karácsonym. Ta jako výraz nesouhlasu přejmenovala ulice kolem plánovaného kampusu univerzity na „Dalajlámovu“ a „Cestu ujgurských mučedníků“.

Mezi příznivci vládního Fideszu má však Orbánův kurz podporu. Za strategického partnera Maďarska označilo v průzkumu Globsec Čínu 30 procent Maďarů, ale USA jen 13 procent.