Podle investigativní práce nevládní organizace Forbidden Stories se sídlem v Paříži byli s pomocí spywaru Pegasus sledováni novináři, politici, aktivisté za lidská práva nebo významní podnikatelé minimálně v deseti zemích včetně Maďarska. Na zjištěních se podílel také český server investigace.cz. Média plánují v následujících dnech zveřejnit identitu lidí, kteří byli sledováni. Jsou mezi nimi údajně i novináři velkých světových médií, jako je CNN, El País, The New York Times, Reuters, AFP, AP nebo Financial Times.

Von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie si zakládá na svobodě tisku a médií. Připomněla, že právě svoboda projevu patří k pilířům EU.

Šéf maďarské diplomacie Szijjártó podle zpravodajského portálu Telex.hu na pondělní tiskové konferenci ve městě Komárom popřel, že kabinet premiéra Viktora Orbána takový software ke sledování novinářů a aktivistů využíval. Ředitel tajné služby IH, která ministerstvu zahraničí podléhá, podle ministra vyloučil, že jeho úřad s Pegasem pracoval. Dal také najevo ochotu poskytnout bezpečnostnímu výboru parlamentu v této věci informace.

Agentura DPA ovšem poznamenala, že IH je jen jednou z pěti maďarských tajných služeb. A podle serveru Telex.hu Szijjártó nechtěl říci, zda prostřednictvím Pegasu mohly lidi sledovat jiné orgány.

Nezákonné praktiky

Maďarští opoziční zákonodárci podle tiskové agentury AP vyzvali k prošetření obvinění, že maďarská vláda programu zneužila ke sledování lidí. Předseda parlamentního výboru pro národní bezpečnost János Stummer (Hnutí za lepší Maďarsko, Jobbik) řekl, že popsané praktiky nejsou v právním státě přípustné. Upřesnil, že výbor se bude na věc ptát národních bezpečnostních a zpravodajských agentur.

Mezi uniklými daty o sledovaných lidech v Maďarsku jsou telefonní čísla nejméně deseti právníků, jednoho opozičního politika a nejméně pěti novinářů, stejně jako lidí, kteří mohli být sledováni oprávněně v rámci zájmů národní bezpečnosti a kriminálního vyšetřování, uvedl v neděli deník The Guardian. Spyware byl identifikován v telefonech dvou novinářů investigativního média Direkt 36. Jedním ze sledovaných maďarských reportérů byl podle zjištění Forbidden Stories Szabolcs Panyi, který má řadu kontaktů v diplomatických a bezpečnostních kruzích.

Panyi v reakci uvedl, že někteří představitelé Orbánovy vlády vnímají nezávislou žurnalistiku jako nebezpečí pro ně samotné. "Myslím, že je tu rozšířená paranoia a že v našich motivech a sítích hledají mnohem víc, než v nich ve skutečnosti je," citoval ho The Guardian.

Zbraň na teroristy

Program Pegasus dokáže napadnout telefony s operačními systémy iOS nebo Android, u kterých umožní prohledat e-mailovou a SMS komunikaci, fotografie, nahrávat telefonní hovory nebo potají zapnout kameru a mikrofon. Společnost NSO, která program poskytuje, v prohlášení odmítla tvrzení o aktivitě svých klientů a označila je za lživá. Doplnila však, že prošetří veškerá tvrzení, která pokládá za věrohodná a která se týkají zneužití jejího softwaru.

Izraelský ministr zdravotnictví a lídr levicové strany Merec Nican Horovic podle agentury Reuters oznámil, že zahraniční prodej firmy NSO Group ve čtvrtek probere při osobním setkání s ministrem obrany Bennym Gancem, jehož resort udílí exportům firmy licenci.

Program Pegasus je považován za „zbraň“ a proto je ho možné prodávat jen vládám. Byl vyvinut pro sledování teroristů a pachatelů nejhorších kriminálních zločinů. Maďarsko bylo jedinou členskou zemí EU, která byla vyšetřováním identifikována. Podle výsledků vyšetřování bylo aplikací sledováno nejméně padesát tisíc telefonních čísel po celém světě. Vedle Evropské komise odsoudila zneužívání špionážního systému Pegasus včera už i OSN.